Zespół prof. Marka Kwieka z UAM zaprasza do konsultacji nad projektem założeń do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym

Podczas posiedzenia Rady Narodowego Kongresu Nauki profesor Marek Kwiek z Centrum Studiów nad Polityką Publiczną Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawił projekt założeń do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, przygotowany w ramach konkursu „Ustawa 2.0 – Założenia systemu szkolnictwa wyższego”.

Prof. Kwiek podkreślił znaczenie planowanych zmian w systemie szkolnictwa wyższego, tj. wzmocnienie systemu nauki i zaznaczył, że celem reformy jest w szczególności wzrost nakładów publicznych, reorganizacja systemu finansowania i prowadzenia badań naukowych, poprawa jakości funkcjonowania instytucji i naukowców oraz wzrost ich autonomii. Prof. Kwiek zaznaczył, iż międzynarodowa pozycja Polski nie jest uzależniona od dużej liczby uczelni, które z perspektywy nauki globalnej są całkowicie nieobecne, lecz od małej liczby bardzo dobrych uczelni, prowadzących badania i kształcących na najwyższym światowym poziomie.

Za najważniejsze filary projektu prof. Kwiek uznał wzrost doskonałości naukowej oraz silne wsparcie państwowe, promujące akademicki prestiż w polskiej nauce. Profesor Marek Kwiek zaprosił wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących opracowanego przez jego zespół projektu.

PROJEKT ZAŁOŻEŃ DO NOWEJ USTAWY PRAWO O SZKOLNICTWIE WYŻSZYM