Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw

W dniu 21 grudnia 2016 roku Pan Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 2 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw.

Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta znajduje się, związana z tą ustawą, informacja następującej treści:

"Ustawa ma na celu wprowadzenie dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych uczelniom publicznym, usprawnienie procesu procedowania wniosków o umorzenie części lub całości pożyczek lub kredytów studenckich oraz rezygnacja z możliwości nadawania podstawowym jednostkom organizacyjnym uczelni oraz centrom i konsorcjom naukowym statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.

Nowy strumień finansowania, w formie projakościowej dotacji podmiotowej, przeznaczony będzie dla uczelni publicznych, w których w danym roku akademickim rozpoczęli studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie studenci, którzy w roku rozpoczęcia studiów uzyskali najlepsze wyniki egzaminów maturalnych na poziomie rozszerzonym lub są finalistami oraz laureatami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych lub olimpiad międzynarodowych.

Wprowadzając nową dotację projakościową, zrezygnowano jednocześnie z dwóch dotychczasowych strumieni, tj. dofinansowania jednostek organizacyjnych mających status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego oraz dofinansowania podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni w zakresie wdrażania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji.

Nowelizacja znosi ponadto Komisję do Spraw Pożyczek i Kredytów Studenckich. Rozstrzygnięcia w zakresie umorzeń będzie podejmował bezpośrednio minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, z uwzględnieniem reguł stosowanych dotychczas przez Komisję."

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku

Ustawa została opublikowana 28 grudnia 2016 roku w Dzienniku Ustaw pod Pozycją 2169