"Denizot. Francuski ogrodnik, poznański szkółkarz" - spotkanie z Elżbietą Guzikowską-Konopińską

We wtorek, 12 września 2017 roku, w Bibliotece Raczyńskich przy Placu Wolności 19 w Poznaniu, odbyło się spotkanie z Panią Elżbietą Guzikowską – Konopińską, autorką książki „August Denizot. Francuski ogrodnik, poznański szkółkarz”.

Strona Biblioteki Raczyńskich

Pozycja ta, to pierwsze całościowe opracowanie historii czterech pokoleń ogrodników – szkółkarzy, działających w Wielkopolsce od końca lat 50. XIX w. do II wojny światowej. Protoplastą rodu był Augustin Denisot, przybyły z Francji na zaproszenie hrabiego Węsierskiego z Zakrzewa. Zasługi tej rodziny dla rozwoju szkółkarstwa oraz introdukcji nowych roślin, urządzania parków dworskich i kształtowania gustów ziemiaństwa w Wielkopolsce są nieocenione.

Pani Elżbieta Guzikowska – Konopińska przedstawiła bardzo cenne informacje na temat Augusta Denizot i jego rodziny, niezwykle swobodnie poruszając się w temacie koligacji rodzinnych Denizotów oraz Chłapowskich, kiedy to August Denizot, po zakończeniu pracy w Zakrzewie, został „nadwornym twórcą” ogrodów rodu Chłapowskich. Przedstawiła również cztery spośród 30 zbadanych i opracowanych przez siebie założeń ogrodowych. Były to: park przy szkole sióstr Sacre Coeur (obecnie Szpital Ortopedyczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego) w Poznaniu, założenia pałacowo-parkowe w Zakrzewie i Jankowicach oraz park przydworski Piotrowo-Sypniewo. Odkrywała przed słuchaczami ciekawe historie, wcześniej niepublikowane, które wysłuchano z ogromnym zainteresowaniem.

Spotkanie poprowadził dr hab. inż. Tomasz Kleiber, prodziekan ds. nauki Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.

Wśród osób przybyłych na prelekcję byli nieliczni już członkowie rodu Denizot, osoby pomocne przy powstaniu książki, pasjonaci sztuki ogrodowej, a także przedstawiciele Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu: dr inż. arch. kraj. Anna Gałecka – Drozda, mgr inż. Iwona Huminiecka, dr inż. Bożena Łukasik oraz mgr inż. Jarosław Surma.

mgr inż. Iwona Huminiecka - Katedra Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu