Debata na temat zawodu architekta krajobrazu

18 maja  o godzinie 17.00 w sali nr. 1 Collegium Zembala przy ul. Dąbrowskiego 159 odbyła się trzecia majowa debata na temat zawodu architekta krajobrazu, współorganizowana przez nasz Wydział i Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu Oddział Wielkopolski.

Temat tegorocznej debaty brzmiał:  Architekt krajobrazu - znawca krajobrazu w przestrzeni wirtualnej. Tym razem zaproszeni gości i uczestnicy Debaty dyskutowali nad wpływem rozwijających się technologii komputerowych na pracę architekta krajobrazu. Wśród prelegentów znaleźli się: Pani Agnieszka Hubeny-Żukowska – projektant, właścicielka Pracowni Sztuki Ogrodowej z Gdańska, która mówiła na temat pracy współczesnego projektanta, Pan Paweł Ozimek – naukowiec i wykładowca Politechniki Krakowskiej, który poruszył temat wykorzystania technik komputerowych w badaniach i analizach krajobrazu, Pani Zofia de Mezer-Uciechowska – wieloletni praktyk i urzędnik samorządowy z Piły, właściciel firmy Park-Ekspert, która przedstawiła prezentację na temat ewolucji zawodu na przestrzeni kilku dekad. Po krótkich prelekcjach przedstawionych przez zaproszonych gości wywiązała się dyskusja moderowana przez prowadzącą całość debaty Panią mgr inż. Ewę de Mezer (prezes SPAK OW), dotycząca znaczenia narzędzi cyfrowych dla współczesnych architektów krajobrazu, ich wpływu na przebieg procesu projektowego i prowadzenie badań, zastanawiano się również nad znaczeniem rysunku odręcznego w pracy architekta krajobrazu oraz padły liczne pytania, skierowane do prelegentów. Zainteresowanie ze strony słuchaczy zachęciło organizatorów do dalszych działań w poszukiwaniu ciekawych tematów, dających możliwość spotkania się środowiska związanego z architekturą krajobrazu, wymiany doświadczeń i myśli.

Wiceprezes OW SPAK
Agnieszka Wilkaniec