Nowy konkurs - Program Zintegrowany UPP na rzecz rozwoju regionalnego

Szanowni Państwo,

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na Zintegrowane Programy Uczelni na rzecz rozwoju regionalnego. Termin składania jest do 15 października. Jednak ze względu na okres wakacyjny i sezon urlopowy, a z drugiej strony również na ogrom pracy stojącej za skonstruowaniem merytoryki i budżetu takiego projektu, uważamy, że całą pracę koncepcyjną musimy wykonać w czerwcu i lipcu, tak aby w sierpniu móc przystąpić do pisania, a we wrześniu móc doprecyzować szczegóły.

Konkurs został ogłoszony pod kątem „rozwoju regionalnego”, należy zatem pamiętać, że działania zaplanowane w projekcie mają za zadanie wspierać uczelnie działające przede wszystkim na szczeblu regionalnym i realizujące kształcenie odpowiadające potrzebom danego regionu. Uzasadnieniem tej części jest fakt, że większość naszych studentów pochodzi z regionu Wielkopolski, a kształcenie w naukach leśnych, przyrodniczych i rolniczych jest powiązane z Regionalną Strategią Innowacji oraz regionalnych tzw. inteligentnych specjalizacji.

Projekt wstępnie planujemy na lata akademickie od 2019/20 do 2022/23 tj. od października 2019 r. do września 2023 r.

W ramach kolejnego dużego projektu, o jaki mamy szansę, możliwe jest sfinansowanie realizacji następujących działań:

A.     NOWE KIERUNKI STUDIÓW:

- tworzenie nowych kierunków i nowych specjalności od podstaw

- dostosowanie już realizowanych kierunków (zmiany w programach studiów)

Możliwość sfinansowania kosztów prowadzenia programu studiów w nowej, dotąd nierealizowanej formule lub zakresie: koszty pracy nauczycieli akademickich, podręczniki, materiały zużywalne, wyjazdy do pracodawców etc.

B.     REALIZACJA PROGRAMÓW KSZTAŁCENIA W JĘZYKACH OBCYCH

C.      PROGRAM STAŻOWY

Analogicznie do już prowadzonych programów stażowych. Zakładamy, że jeśli wszystkie zgłoszone działania i inicjatywy nie wyczerpią puli środków dostępnej w projekcie, program stażowy zostanie zaplanowany jako kontynuacja od listopada 2020 r. w okrojonej formule (np. tylko dla drugiego stopnia).

D.     PROGRAM ROZWOJU KOMPETENCJI STUDENTÓW (nadobowiązkowe zajęcia poza programem kształcenia)

- szkolenia certyfikowane, warsztaty kompetencji

- wizyty studyjne

- dodatkowe zajęcia u pracodawców

E.      TWORZENIE STUDIÓW DOKTORANCKICH

- interdyscyplinarnych

- międzynarodowych

- zapewniających możliwość transferu/komercjalizacji rezultatów do gospodarki.

Tutaj mamy już jedno zgłoszenie. Dofinansowanie obejmuje tworzenie nowych lub przekształcenie już istniejących studiów doktoranckich.

F.      UDZIAŁ WYKŁADOWCÓW Z ZAGRANICY W PROGRAMACH KSZTAŁCENIA (zarówno nowych, jak i już realizowanych)

Sprowadzenie z zagranicy uznanych wykładowców w celu prowadzenia zajęć podczas standardowych programów studiów dla studentów polskojęzycznych. Sfinansowanie godzin pracy, zakwaterowania i dojazdu.

G.     KOMPETENCJE DYDAKTYCZNE KADRY UCZELNI

Znaczna ilość działań została zaplanowana w ramach już pozyskanego Zintegrowanego projektu, więc zalecamy dużą ostrożność w planowaniu kolejnego tego typu wsparcia.

Dofinansowanie można pozyskać na nowe działania, tj. nieuwzględnione w pierwszym Zintegrowanym Projekcie Uczelni przygotowanym w ubiegłym roku.

Zwracając się zatem do Państwa z informacją o możliwości pozyskania dofinansowania na realizację powyższych działań, prosimy o konsultacje pomysłów we własnym gronie pod kątem potrzeb wydziałów. Chcemy ten kolejny projekt zaplanować tak aby służył Państwu w zakresie podniesienia jakości kształcenia i funkcjonowania Wydziału.

Prosimy o zgłaszanie Państwa pomysłów do 10 lipca br. do:

- Karoliny Salis-Maciejewskiej,

- Katarzyny Trzeciak.

Zapraszamy do indywidualnych konsultacji, mailowo lub telefonicznie. Informujemy jednocześnie o planowanych nieobecnościach w pracy:

- Karolina Salis-Maciejewska, urlop wypoczynkowy bez możliwości kontaktu w dniach 4-6 lipca oraz 30 lipca-11 sierpnia

- Katarzyna Trzeciak, nieobecność w pracy od 18 czerwca, z możliwością kontaktu mailowego.

Uprzejmie proszę o przekazanie maila do osób potencjalnie zainteresowanych tym konkursem.

Pozdrawiam,

Karolina Salis-Maciejewska