Etap parlamentarny za nami. Konstytucja dla Nauki czeka na podpis Prezydenta RP

Posłowie i senatorowie poparli ustawę reformującą polskie szkolnictwo wyższe i naukę. Tym samym 2,5-letni proces powstawania Konstytucji dla Nauki dobiega końca. Ustawa trafi teraz na biurko głowy państwa – prezydent będzie miał 21 dni na jej podpisanie.

Reforma to przede wszystkim wzmocnienie uczelni regionalnych, podwyżki dla nauczycieli akademickich, podniesienie jakości studiów i kształcenia praktycznego. Konstytucja dla Nauki stwarza warunki do doskonałości naukowej i proponuje nowe ścieżki kariery – zarówno dla doktorantów (szkoły doktorskie), jak i dla akademików (dydaktyczna ścieżka kariery).

ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu

ustawa Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - tekst ustawy przyjęty przez Senat bez poprawek

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ - ZOBACZ PODSUMOWANIE ZMIAN