Dlaczego warto studiować Ogrodnictwo - hodowlę roślin i nasiennictwo?

Na kierunku Ogrodnictwo wśród przedmiotów do wyboru znajdują się także te ściśle związane z nasiennictwem.

Hodowla nowych odmian i dobrej jakości materiał siewny to dziś główne czynniki postępu biologicznego w rolnictwie i ogrodnictwie. Produkcja żywności dla ludzi i pasz dla zwierząt oparta jest w 70% na roślinach rozmnażanych z nasion. Rola hodowli roślin i nasiennictwa w świecie wzrasta, dowodem na to jest zwiększenie obrotów sektora nasiennego w ostatnich latach. Obecnie nie jest sztuką wyprodukować nasiona, ale sprzedać je za dobrą cenę. Kluczem do sukcesu finansowego firm nasiennych jest dziś unikalny i konkurencyjny na rynku produkt, czyli nowa odmiana, odpowiadająca na oczekiwania odbiorcy. Oferowane na ryku nasiona tej odmiany muszą jednak spełnić wysokie wymagania, tzn.: dobrze kiełkować, również w niekorzystnych warunkach środowiska, nie chorować i dobrze się przechowywać.

Czego uczymy?

- metod hodowli nowych odmian
- podstawowych i zaawansowanych technologii stosowanych w nasiennictwie
- metod oceny i poprawy jakości materiału siewnego
- metod wykrywania chorób i szkodników przenoszonych z nasionami
- zasad marketingu i logistyki nasion
- zasad zarządzania przedsiębiorstwem nasiennym

W  zajęcia są prowadzone nie tylko w laboratoriach, ale także na terenie wiodących przedsiębiorstw nasiennych.

Nasi absolwenci pracują:

- w największych firmach nasiennych w kraju i zagranicą
- w jednostkach samorządowych zajmujących się nasiennictwem
- w laboratoriach oceny nasion
- w ośrodkach doradztwa rolniczego
- w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Roślin i Nasiennictwa
oraz prowadzą własne firmy

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO STUDIOWANIA!

Najbliższe terminy - kandydat