List Pana prof. Piotra Köhlera w sprawie tworzonego „Słownika Polskich Botaników”

Poniżej zamieszczamy treść listu kierowanego do wszystkich z Państwa:

Szanowni Państwo,

Polska Akademia Umiejętności przygotowuje serię dziedzinowych słowników biograficznych. Całością kieruje prof. Andrzej K. Wróblewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Ja jestem redaktorem „Słownika Polskich Botaników”. W założeniach „Słownik” ma objąć wszystkich, a nie tylko najwybitniejszych nieżyjących botaników. Dotychczas przygotowałem przy współpracy prof. Tomasza Majewskiego listę prawie 1800 nazwisk (w załączeniu), które należałoby teraz zweryfikować (czyli usunąć z niej nazwiska osób żyjących oraz nie botaników, a dopisać nieżyjących botaników). Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby zechcieli Państwo wykonać tę żmudną pracę w zakresie swoich oddziałów (ośrodków), jak i w zakresie swych specjalności (sekcji). Uzupełnienia prosiłbym o nadsyłanie na mój adres podając nazwisko i imię botanika, lata życia, specjalność, oraz imię i nazwisko oraz adres mailowy ewentualnego autora biogramu. Z autorami biogramów będą podpisywane umowy, a po napisaniu biogramów ich autorzy otrzymają honoraria. Tak więc trud napisania biogramów będzie nagrodzony także finansowo, a nie jak zwykle – honorowo.

Same biogramy nie powinny być długie. Załączam jako wzór kilkanaście już napisanych biogramów zarówno botaników, jak i nie botaników, których planuję uwzględnić w „Słowniku”. Załączam także wytyczne do pisania biogramu. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby zechcieli Państwo razem ze swymi współpracownikami pomóc w tym zbożnym dziele. Czasu jest, niestety, niewiele, zaledwie trzy lata. Ale mam nadzieję, że nadchodzące stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego będzie dobrą okazją do wzmożenia wysiłków w celu upamiętnienia jak największej liczby botaników. Gdyby autorzy biogramów znaleźli więcej informacji, niż zmieści się w „Słowniku”, to zachęcam do publikacji pełnych biogramów w ramach serii „Leksykon Botaników Polskich” na łamach „Wiadomości Botanicznych”.

Służę radą i pomocą każdemu chętnemu potencjalnemu autorowi biogramu. Także podczas zbliżającego się Zjazdu PTB w Krakowie będę do dyspozycji.

Łączę wyrazy szacunku,

Piotr Köhler