XVIII edycja konkursu Miasta Poznania na najlepsze prace magisterskie i doktorskie

W Urzędzie Miasta Poznania, w dniu 20 kwietnia 2022 r., odbyło się wręczenie nagród w XVIII edycji konkursu Miasta Poznania na najlepsze prace magisterskie i doktorskie. Jedną z trzech równorzędnych nagród w kategorii prac magisterskich otrzymała zeszłoroczna absolwentka UPP, kierunku architektura krajobrazu Marta Golis za pracę: „Koncepcja zagospodarowania terenu ROD "Jutrzenka" z uwzględnieniem rozwiązań zwiększających retencję wody”.

Dyplom Pani Marty Golis otrzymał wcześniej Nagrodę im. prof. Jerzego Zwolińskiego I stopnia. Praca została przygotowana w Katedrze Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu, Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii pod opieka dr hab. inż. arch. Agnieszka Wilkaniec. Proponowane w pracy rozwiązania zmierzają do ograniczenia zużycia wody na potrzeby prowadzonych upraw oraz zwiększenia retencji wód opadowych. Koncepcja zagospodarowania części wspólnej terenu ROD "Jutrzenka" umożliwia wykreowanie atrakcyjnej przestrzeni dla użytkowników ogrodu, a także daje możliwość częściowego udostepnienie terenu mieszkańcom miasta. Zaproponowano również rozwiązania dotyczące zagospodarowania poszczególnych działek uprawowych uwzględniające zwiększenie retencji wody. Jak napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody: ”Koncepcja odpowiada na potrzeby adaptacji miasta do zmian klimatu, pokazując, że zmian dostosowujących przestrzeń miejską do nowych, niekorzystnych warunków można dokonywać również w niewielkiej skali poprzez działania indywidualnych osób”.

Źródło fotografii – Urząd Miasta Poznania