ABSOLWENTKA ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU OPRACOWAŁA KONCEPCJĘ ZAGOSPODAROWANIA ZABYTKOWEJ ZIELENI OTACZAJĄCEJ BUDYNKI SZPITALNE ORSK

Absolwentka architektury krajobrazu mgr inż. arch. kraj. Katarzyna Zygadlik przygotowała w ramach swojej pracy magisterskiej studium zagospodarowania zabytkowej zieleni otaczających budynki szpitalne Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ORSK).

W dniu 27 maja 2022 roku odbyło się spotkanie na terenie Szpitala, mające na celu zaprezentowanie opracowanej koncepcji, uczestniczyli w nim: dr n. med. Przemysław Daroszewski - dyrektor szpitala, dr inż. arch. kraj. Miłosz Walerzak, mgr inż. arch. kraj. Katarzyna Zygadlik, Eliza Comba – pracownik Działu Gospodarczego Szpitala oraz prof. UPP dr hab. Piotr Urbański.

Koncepcja zagospodarowania zabytkowej zieleni otaczających budynki szpitalne oparta została na badaniach, które objęły tereny przyszpitalne, znajdujące się w obrębie granic posesji. Zgodnie z przedstawioną metodyką zbadano: strukturę gatunkową i wiekową drzewostanu, przekroje historyczne, strukturę kompozycji. Efektem było stworzenie koncepcji zagospodarowania zielenią terenów przyszpitalnych oraz sporządzenie koncepcji części reprezentacyjnej obiektu.

Przedstawione materiały stanowiły podstawę do wykonania pracy magisterskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Miłosza Walerzaka z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu, na Wydziale Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP.

Zdj. 1 Koncepcja zagospodarowania otoczenia budynków Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Zdj. 2 i 2A Dyskusja nad koncepcją. Od prawej: Miłosz Walerzak, Eliza Comba – pracownik szpitala, Przemysław Daroszewski, Katarzyna Zygadlik, Piotr Urbański

Autor zdjęć: Katarzyna Magdulska - Kierownik Sekcji Rozwoju i Promocji, Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Auto tekstu: prof. UPP dr hab. Piotr Urbański

fot.1