PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE WIEDZY – WYJAZD STUDENTÓW KIERUNKU HORTICULTURE: SEED SCIENCE AND TECHNOLOGY

Studenci studiów anglojęzycznych drugiego stopnia Horticulture: Seed Science and Technology 3-4 lipca br. odwiedzili trzy firmy hodowlano-nasienne działające we Włoszech.

Pierwsza z nich - Cooperativa Agricola Cesenata - to włoska spółdzielnia zrzeszająca około dwa tysiące plantatorów nasion. Rozmnażają oni na zlecenie nasiona odmian z innych firm nasiennych. Firma ma własne szklarnie do produkcji rozsad oraz hale do suszenia i czyszczenia nasion. Jej firmą siostrzaną (również włoską) jest Sativa, która prowadzi hodowlę twórczą nowych odmian warzyw. Studenci mieli okazję zwiedzić plantacje nasienne, a następnie - zaplecze do uszlachetniania nasion. Trzecią z odwiedzanych firm był amerykański holding Suba. Studenci zwiedzili stację badawczą, w której ocenia się marketingowo nowe odmiany, a następnie zobaczyli nowe rozwiązania techniczne w nasiennictwie, m. in. kombajny do drążenia ogórków uprawianych na nasiona oraz roboty do układania na paletach worków z zaprawionymi nasionami.

Wyjazd do firm był niezwykle wartościowym doświadczeniem dla studentów, które pozwoliło im zweryfikować teorię z praktyką. Przebywając w bezpośrednim otoczeniu przedsiębiorstw, studenci mieli możliwość zobaczyć, jak funkcjonuje rzeczywisty biznes i jakie są wyzwania związane z codzienną pracą w branży, a także dostarczył im cennych wskazówek na temat ich przyszłej kariery zawodowej.

unnamed3

unnamed10