Wystawa pt. „Mistrzowskie jak rzadko które… Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce”

W dniu 8 października 2024 roku, o godzinie 12.00 w sali nr 1 im. Prof. Heleny Nieć na terenie Kolegium Zembala odbył się wykład pt. „Działalność architekta krajobrazu Petera Josepha Lennégo”, wygłoszony przez dr inż. Bożenę Łukasik z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu.

Wykład towarzyszył otwarciu wystawy pt. „Mistrzowskie jak rzadko które… Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce”, przygotowanej przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Berlińsko-Brandenburską Fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów.

W ramach wykładu przedstawiona została ścieżka kariery zawodowej, kierunki działań projektowych oraz przykłady realizacji Petera Josepha Lennégo, jednego z największych twórców XIX-wiecznej sztuki ogrodowej w Europie, którego działa można odnaleźć głównie w granicach dawnych Prus, w tym na terenie współczesnej Polski.

Dzieła P.J. Lennégo to z pewnością niewyczerpane źródła inspiracji: przykłady umiejętnego komponowania krajobrazu zurbanizowanego, upiększania krajobrazu rolniczego, wykorzystania naturalnych właściwości terenu, misternie przygotowanych planów projektowych.

Wystawę, która mieści się na parterze w holu budynku C Kolegium Zembala, można oglądać do 20 listopada 2024 roku.

Serdecznie zapraszamy!

Opracowała: dr inż. Bożena Łukasik, z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu