Dzień Ogrodnika i Architekta Krajobrazu WOAK - 2018

W dniu 9 października 2018 r. na naszym Wydziale odbył się już po raz trzeci Dzień Ogrodnika i Architekta Krajobrazu.

Na zaproszenie Dziekana Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu – dr. hab. Tomasza Kosiady do odwiedzenia naszego Wydziału w dniu 9 października 2018 roku, odpowiedziało 13 klas z ośmiu szkół z Wielkopolski. Młodzież przygotowująca się do zawodu ogrodnik i architekt krajobrazu przyjechała wraz z opiekunami z Kępna, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Rokietnicy, Szamotuł i Tarc, aby wziąć udział w 3. Dniu Ogrodnika i Architekta Krajobrazu.

Na powitaniu gości przez Dziekana, sala wykładowa im. Heleny Nieć wypełniła się po brzegi. Uczniowie i ich opiekunowie stanowili liczną grupę – ponad 220 osób.

Tego dnia pracownicy naszego Wydziału zaproponowali interesujące warsztaty. W czasie 40 lub 90 minutowych zajęć wykładowcy pokazali w jaki sposób wysiewa się nasiona, szczepi rośliny, tworzy domki dla owadów. Przekazali wiedzę z zakresu projektowania krajobrazu i inspiracji do tworzenia niecodziennych ogrodów. Uczniowie poznali różnice w budowie cebul i bulw roślin ozdobnych, cechy morfologiczne roślin iglastych, typy owoców.

Trzy warsztaty entomologiczne przybliżyły ogromną populację owadów, a fitopatologiczne świat patogenów roślinnych. Na warsztatach z zakresu fizjologii roślin zaprezentowano rośliny rosnące w optymalnych i deficytowych warunkach świetlnych. Zainteresowanie budziła „krwawa Mary” mająca czerwony kolor w świetle UV, a będąca w rzeczywistości zielonym alkoholowym wyciągiem z roślin. Warsztaty „Liście? Oczywiście” opracowane wspólnie przez wykładowczynie z Katedr Warzywnictwa i Żywienia Roślin, dostarczyły wielu wrażeń estetycznych. Powstały obrazy z liści nawiązujące do czterech żywiołów.

W czasie trzech spacerów młodzież mogła doświadczyć piękna przyrody i zmian w jej jesiennej szacie. Analizowano także otaczający krajobraz, stosując krzywą wrażeń.

W organizację wydarzenia zaangażowała się duża grupa pracowników, doktorantów i studentów Wydziału, także dzięki staraniom Samorządu Studenckiego. Niesamowitym doświadczeniem było wspólne działanie tych osób. Wszyscy wystąpili w miłych oku koszulkach ukazujących napis WOAK, powstały poprzez odwzorowanie elementów roślinnych.

Trzeci Dzień Ogrodnika i Architekta Krajobrazu był również okazją do podziwiania jesiennych płodów ogrodniczych. Ucztę dla oka stanowiły różnobarwne dynie w rozmiarach od S do XXL, misternie poukładane na trawnikach, wśród roślin oraz wewnątrz Kolegium Zembala. Dyniom towarzyszyły kapusty, brokuły, selery, sałaty, rzodkwie, a także białe, żółte, pomarańczowe i fioletowe marchewki.

Uczta była też dla podniebienia, gdyż serwowana zupa dyniowa przypadła wielu osobom do gustu.

Słoneczna pogoda dodatkowo sprawiła, że na zakończenie 3. Dnia Ogrodnika i Architekta Krajobrazu z bogatym programem wszyscy się uśmiechali i planowali kolejne spotkanie za rok.

Dr hab. Agnieszka Krzymińska


Fotorelacja z tego wydarzenia