Ramowy program praktyk na kierunku Medycyna roślin – praktyki 2 tygodniowe

1024x768

Normal 0 21 false false false /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Ramowy program praktyk na kierunku Medycyna roślin – praktyki 2 tygodniowe (realizacja praktyk od lipca do końca sierpnia, semestr II)

1.     Opis zakładanych efektów kształcenia

Ma podstawową wiedzę o czynnikach abiotycznych i biotycznych wzrostu i rozwoju roślin oraz ich kontroli.

Potrafi rozpoznawać najważniejsze rośliny ogrodnicze, rolnicze i leśne.

Potrafi właściwie określić priorytety służące realizacji zadań, współdziałać i pracować w zespole.

Ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za jakość produkcji roślinnej.

Ma świadomość ryzyka wynikającego z produkcji roślinnej dla stanu środowiska.

Ma świadomość poziomu swej wiedzy i umiejętności oraz rozumie potrzebę samodoskonalenia w zakresie swojego zawodu.

2.     Program praktyk

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa

1. Zapoznanie się z działalnością WIORINu i delegatur.

2. Zapoznanie z prawnymi aspektami obrotu środkami ochrony roślin, kontrolą materiału roślinnego na pozostałość środków ochrony roślin, kontrolą punktów sprzedaży środków ochrony roślin, kontrolą gospodarstw pod kątem prawidłowości stosowania środków ochrony roślin.

3. Rozszerzenie tematyki Integrowanej Produkcji Roślin.

4. Przybliżenie zakresu obowiązków działu zajmującego się nadzorem fitosanitarnym, zapoznanie się z badaniami wykonywanymi w laboratorium.

5. Wykonywanie ocen polowych plantacji: fitosanitarna ocena upraw polowych, szkółek drzew i krzewów ozdobnych pod kątem paszportowania roślin, lustracja plantacji pod kątem występowania organizmów szkodliwych, ocena polowa materiału siewnego.

6. Przeprowadzanie badań laboratoryjnych: identyfikacja oraz wykrywanie nicieni z próbek gleby, pobranie prób do oceny laboratoryjnej na wirusy wybranych roślin, przygotowanie prób wybranych roślin do badań na obecność bakterii, ocena zdolności kiełkowania nasion, oznaczanie wilgotności nasion, analiza czystości próbek nasion.

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z Gospodarstwami Demonstracyjnymi

1. Poznanie systemu funkcjonowania doradztwa rolniczego, struktury organizacyjnej WODR, organów współpracujących z ośrodkiem doradztwa.

2. Pogłębienie tematyki Integrowanej Ochrony Roślin: metodyka działania związana z ochroną roślin, zrównoważoną produkcją roślinną oraz wykorzystaniem odpowiedniej agrotechniki.

3. Zapoznanie się z różnymi metodami ochrony roślin, sposobami przechowywania środków ochrony roślin i ich użytkowaniem.

4. Poznanie wpływu produkcji roślinnej na środowisko.

5. Zapoznanie się z podstawowymi gatunkami roślin uprawianych w gospodarstwie, przedstawienie poletek demonstracyjnych.

6. Poznanie wybranych patogenów roślin, diagnozowanie chorób i szkodników roślin uprawnych i ogrodniczych.

konkurs fotograficzny 1 2019

Vw logoWOAK1