PARAMETRYZACJA – publikacje, za lata 2013-2016, autorów nieuwzględnionych przy określeniu liczby N, jeżeli wskazali ocenianą jednostkę jako afiliację.

Artykuł kierowany jest w szczególności do: doktorantów, studentów, emerytowanych pracowników oraz wszystkich innych osób, które wskazały naszą jednostkę jako afiliację.

Trwają przygotowania do tzw. parametryzacji, czyli oceny jednostek naukowych w celu przyznania im kategorii naukowej, która zadecyduje o wysokości ich dalszego finansowania, a nawet o ich dalszym istnieniu.

Ocena przeprowadzona zostanie na podstawie przepisów Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom, w których zgodnie z ich statutami nie wyodrębniono podstawowych jednostek organizacyjnych (Dz.U. 2016 poz. 2154).

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia, do osiągnięć naukowych i twórczych jednostki zalicza się nie tylko dorobek osób zaliczonych przez jednostę do tzw. liczby "N", ale także "autorów nieuwzględnionych przy określeniu liczby N, jeżeli wskazali tę jednostkę jako afiliację" z zastrzeżeniem, że udział tego dorobku nie może przekroczyć 20% wartości w algorytmie.

Oznacza to, że do oceny parametrycznej można, w tym zakresie, przedstawić także nie tylko dorobek nie zaliczonych do "N" pracowników jednostki (w sensie kodeksu pracy), ale także doktorantów, studentów, emerytowanych pracowników oraz wszystkich innych osób, które wskazały ocenianą jednostkę jako afiliację.

Drugim istonym warunkiem, jest to, że ten dorobek musi zostać wpisany do modułu sprawozdawczego Polskiej Bibliografii Naukowej co w naszej Uczelni jest realizowane za pośrednictwem „Bibliografii Publikacji Pracowników, Uczestników Studiów Doktoranckich i Emerytowanych Pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”, którą prowadzi Biblioteka Główna.

Ostatecznym terminem dostarczenia dorobku, za pomocą narzędzi udostępnionych na wyżej wskazanej stronie, jest piątek, 10 lutego 2017 roku.

Osoby, które potrzebują rady lub pomocy przy zgłaszaniu prac do Bibliografii, szczególnie tych wysoko punktowanych, proszę o kontakt:

Paweł Urbański
tel. 607-613-499