Kierownik Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego - dr hab. Bogdan Jaroszewicz oraz Zarząd Sekcji Geobotaniki i Ochrony Szaty Roślinnej Polskiego Towarzystwa Botanicznego zapraszają na kolejne 45. Białowieskie Seminarium Geobotaniczne pt: "CO NOWEGO W FITOSOCJOLOGII" do siedziby Białowieskiej Stacji Geobotanicznej w Białowieży, ul. Sportowa 19.
Seminarium rozpocznie się w środę, 16 listopada, o godzinie 9.00 i będzie trwało do piątkowego wieczoru, 18 listopada.
Osoby, które zdecydują się na przyjazd do Białowieży proszone są o kontakt z dr hab. Magdaleną Żywiec (m.zywiec@botany.pl). Koszty uczestnictwa w Seminarium ograniczają się do opłaty za noclegi. W Białowieskiej Stacji Geobotanicznej jeden nocleg kosztuje od 20 do 35 złotych. W razie większej liczby uczestników i konieczności rezerwacji noclegów poza Stacją ich koszt może być wyższy.
W programie:
Na białowieskich seminariach nie rozmawialiśmy dotychczas szerzej o fitosocjologii. Dlatego w tym roku chcemy bliżej przyjrzeć się temu nadal bardzo popularnemu w naszym kraju podejściu w badaniach nad roślinnością. Chcemy przede wszystkim ukazać, jak ta dyscyplina się rozwija zarówno pod kątem stawianych problemów, jak i rozwiązań metodycznych. Słowem, czy fitosocjologia oferuje jakieś nowe narzędzia, czy stara się rozwiązywać stare problemy w nowy sposób i czy dostrzega nowe problemy. O tych sprawach będziemy rozmawiać dzięki trzem wprowadzającym referatom:
Profesor dr hab. Zbigniew Dzwonko powie o zaletach i ograniczeniach fitosocjologicznego podejścia w badaniach nad roślinnością.
Dr hab. Arkadiusz Nowak z Uniwersytetu Opolskiego opowie o tym jak skoczył na główkę i nie stracił rozumu eksplorując geobotanicznie Azję Środkową.
Dr hab. Zygmunt Kącki z Uniwersytetu Wrocławskiego najpierw spojrzy na Starą fitosocjologię w nowym ujęciu statystycznym i metodycznym a następnie podejmie rozważania nad tym jak obecnie zaplanować i przeprowadzić badania roślinności.
Jak zawsze w trakcie seminarium będzie także przewidziany czas dla tych, którzy zechcą podzielić się swoimi bieżącymi problemami naukowymi: przedstawić wyniki najnowszych badań lub przedyskutować swoje pomysły na nowe badania. Dlatego bardzo prosimy o zgłaszanie tematów wystąpień, które zwyczajem przyjętym na Seminarium nie będą miały żadnych ograniczeń czasowych.
Mamy nadzieję, że wśród zgłaszających wystąpienia znajdą się też osoby chcące podzielić się z uczestnikami Seminarium swoimi doświadczeniami i osiągnięciami w fitosocjologii, a także planami badawczymi, w których fitosocjologia zajmuje ważne miejsce.
Informacja przygotowana na podstawie wiadomości e-mail od Pani dr hab. Magdaleny Żywiec.