Kurs: "Wprowadzenie do programu QGIS pod kątem zastosowań w badaniach przyrodniczych"

A. Warunki rekrutacji
1. W kursie: "Wprowadzenie do programu QGIS pod kątem zastosowań w badaniach przyrodniczych", zwanym dalej Kursem, uczestniczyć mogą wyłącznie studenci Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.
2. Zgłoszenie udziału w Kursie, zawierające imię i nazwisko, kierunek studiów, rok studiów oraz nr grupy, należy przesłać na adres na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
3. Termin przyjmowania zgłoszeń, do 20 kwietnia 2018 roku.
4. O dokładnym terminie i miejscu Kursu jego uczestnicy zostaną powiadomieni pocztą elektroniczną.
5. Jednorazowo w Kursie uczestniczyć może 18 osób. W przypadku zbyt małej liczby uczestników (min. 8 osób) organizator może podjąć decyzję o zawieszeniu Kursu w danym cyklu.
B. Program Kursu
1) Ogólnie na temat systemów informacji przestrzennej, instalacja programu QGIS i jego uruchomianie, interfejs użytkownika, konfiguracja programu, ogólne informacje o projektach; mapy, układy odniesienia i odwzorowanie kartograficzne, najczęściej wykorzystywane układy współrzędnych, współrzędne geograficzne, skala.
2) Praca z warstwami, rodzaje warstw (wektorowe, rastrowe), wykorzystanie Internetu: źródła warstw, Open Layers (OpenStreetMap, Google Maps), serwey GIS (WMS, WFS); typy warstw wektorowych, formaty danych wektorowych.
3) Warstwy wektorowe: tworzenie warstwy punktowej ze współrzędnych, edycja, etykietowanie, tabela atrybutów.
4) Warstwy rastrowe.
5) Rysowanie map: podkład rastrowy, nadawanie georeferencji, transformacja, wektoryzacja, edycja węzłów, narzędzia geometrii.
6) Pomiar odległości, powierzchni i kątów.
7) Praca z tabelami atrybutów: kreatory zapytań, zapytania filtrujące, kalkulatory pól, funkcje, operatory, łączenie tabel.
8) Geoprocessing, geokodowanie, zapytania przestrzenne, analizy statystyczne, analiza geometrii.
9) Metody interpolacji, prezentowanie danych na mapach, diagramy.
10) Kompozycja i redakcja map (wydruk lub eksport do pliku, podziałka, strzałka północy, legenda i tytuł).
C. Opłaty
Uczestnictwo w Kursie jest bezpłatne.
D. Zaliczenie Kursu
1. Warunkiem zaliczenia Kursu jest uczestnictwo we wszystkich zajęciach i uzyskanie zaliczenia z zajęć.
2. Po zaliczeniu Kursu uczestnicy otrzymają zaświadczenie o ukończeniu Kursu.