Relacja studenta KNO z wystawy różaneczników RHODO 2018

W dniach 10-21 maja bieżącego roku w niemieckim miasteczku Westerstede koło Oldenburga odbyła się największa w Europie wystawa różaneczników, RHODO 2018.

Organizowana cyklicznie co cztery lata, czternasta już edycja tego święta jest miejscem, prezentacji nowych odmian Rododendronów, a także miejscem, gdzie spotykają się miłośnicy tej grupy roślin, nie tylko z terytorium całej Europy ale i dalszych kontynentów. Dodatkowo okoliczni szkółkarze prezentują możliwości wykorzystania swoich roślin w barwnych kompozycjach w ogrodzie. Odmianom najciekawszym i najbardziej wyróżniającym się, miejscowy uniwersytet przyznaje Certyfikat Oldendurski w trzech kolorach – złotym, srebrnym i brązowym.

W tym roku szczególną mnogość nowych odmian zaprezentowały szkółki: Hachmanna z Barmstedt, Stöckmann z Bad Zwischenahn oraz Schnupper i Rabben z Westerstede. Natomiast firma Bruns Pflanzen z Gristede - będąca jedną z najstarszych szkółek w Niemczech - postanowiła pokazać swoje dokonania w hodowli nowych odmian, na przełomie kolejnych dziesięcioleci. Wiele z nich to popularne w rejonie Ammeraldu rośliny sprzedawane pod wspólną marką „Gristeder Neuheiten” (Nowości z Gristede). ‘Wilhelm Bruns’ , ‘Johann Bruns’, ‘Anna Netrebko’, ‘Eva Louise Köhler’ to tylko nieliczne przykłady nazw. Obserwując dobór na innych ekspozycjach, można było również zauważyć mnogość gatunków botanicznych oraz odmian pochodzących z bliskich im krzyżowań. Odmiany jak: ‘Silbervelours’, ‘Teddy Bear’, ‘Rusty Dane’ czy ‘Hönigduft’ charakteryzują dekoracyjnie, srebrno-brązowo owłosione młode przyrosty oraz kompaktowy, zwarty pokrój. Różanecznik królewski (Rhododendron rex), wąskolistny różanecznik Makina (Rhododendron makinoi) i Rhododendron roxieanum var. oreonastes o silnie wydłużonych, spiczasto zakończonych blaszkach liściowych, to natomiast gatunki które zdają się cieszyć większą popularnością na terytorium Niemiec aniżeli w Polsce. Na wystawie poza odmianami i gatunkami nieuprawianymi jeszcze w naszym kraju, dużą uwagę zwrócono też na selekty dobrze już znane. Barwne plamy kolorystyczne z odmian jak: ‘Azurro’, ‘Nova Zembla’, ‘Fantastica’ z powodzeniem dekorowały stary rynek miasta, który specjalnie na tę okazję został pokryty grubą warstwą kwaśnego torfu. Poza samymi roślinami, na RHODO z zainteresowaniem spotykają się też wielorakie pokazy, prelekcje i przedstawienia. Jest to zatem wydarzenie skierowane nie tylko do wąskiego grona fachowców, ale przede wszystkim do szerokiej publiczności.

Link do autorskiej relacji Pawła Nowaczyka, studenta II roku ogrodnictwa i członka Koła Naukowego Ogrodników.