Komunikat do Nauczycieli Akademickich z 26 czerwca 2020 roku

Szanowni Państwo,

Nauczyciele Akademiccy,

W związku z tym, że większość zajęć dydaktycznych została już zakończona można przystąpić do przygotowania sprawozdań z wykonania godzin dydaktycznych za rok 2019/2020.

W zaistniałej sytuacji, która tak znacząco wpłynęła na naszą działalność dydaktyczną przedstawiam Państwu zalecenia, które, mam nadzieję, pomogą w rozstrzygnięciu pojawiających się dylematów. W zakresie rozliczania wykonania godzin dydaktycznych za rok 2019/2020 należy przyjąć następujące zasady.

1. Zajęcia zrealizowane w semestrze zimowym będą rozliczone zgodnie ze złożonym sprawozdaniem. Sprawozdanie jednostki podpisane przez kierownika, a następnie dziekana zostało przekazane do DSiSS.

2. Zajęcia w semestrze letnim (od 17 marca br.) zrealizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (w trybie zdalnym) muszą podlegać szczegółowej analizie w kontekście rozliczenia. Może bowiem wystąpić sytuacja, w której zajęcia zrealizowane w formie zdalnej nie powinny być sprawozdane jako pełna liczba zaplanowanych godzin zajęć dydaktycznych. W zależności od przyjętej metody kształcenia, mnożenie liczby godzin zajęć przez liczbę grup może być nieuzasadnione.

3. Zaliczenie liczby godzin wynikającej z prowadzenia zajęć dla większej niż jedna liczby grup może nastąpić jedynie w przypadku gdy, w sposób nie budzący wątpliwości, zajęcia zostały zrealizowane indywidualnie dla każdej z grup studenckich.

4. Sprawozdania z realizacji zajęć dydaktycznych przez nauczycieli akademickich muszą być przeanalizowane przez kierowników katedr, w szczególności przy ustalaniu liczby godzin ponadwymiarowych. W liczbie godzin ponadwymiarowych nie powinno się uwzględniać zajęć, które nie zostały faktycznie zrealizowane w formie aktywnej (wykład online, webinarium, telekonferencja).

5. Ekwiwalent finansowy za opiekę nad zrealizowanymi pracami dyplomowymi przysługuje wyłącznie w przypadku, gdy ekwiwalentna liczba godzin z tego tytułu nie stanowi uzupełnienia pensum.

6. Niedobory dydaktyczne spowodowane zaistniałą sytuacją epidemiczną, będą usprawiedliwione.

Prof. dr hab. Cezary Mądrzak

Prorektor ds. Studiów