Wodorosty - najszybciej rosnące źródło pożywienia na świecie

Zgodnie z najnowszym raportem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa na temat handlu wodorostami , szybko rosnący światowy rynek wodorostów ma już ponad 6 miliardów dolarów (4,5 miliarda funtów) rocznie.

Wodorosty pozyskują energię poprzez fotosyntezę, podobnie jak rośliny naczyniowe (chociaż wodorosty to w rzeczywistości makroalgi). Wodorosty pochłaniają dwutlenek węgla, zamieniając węgiel w cukry na energię i uwalniają tlen do wody.

Wcześniej sądzono, że większość węgla zmagazynowanego w wodorostach zostanie w końcu uwolniona, gdy glony ulegną rozkładowi w oceanie . Jednak odkrycie dużych ilości martwych wodorostów głęboko w osadach na dnie oceanu pokazało, że kiedy wodorosty obumierają, większość z nich jest usuwana do oceanu, ostatecznie opadając na dno morskie, gdzie węgiel jest uwięziony w osadach . W rezultacie uprawa wodorostów została zidentyfikowana jako pochłaniacz dwutlenku węgla, który może pomóc w łagodzeniu zmian klimatycznych , według badań przeprowadzonych przez ekologa wodorostów Dorte Krause-Jensen i współpracowników z Uniwersytetu w Aarhus w Danii.

Zapraszamy do przeczytania artykułu.