Nowa metoda hodowli cyjanobakterii (Cyanophyta) w warunkach podobnych do marsjańskich

Astrobiolodzy z Centrum Stosowanych Technologii Kosmicznych (ZARM) na Uniwersytecie w Bremie po raz pierwszy wykazali, że niskociśnieniowa atmosfera, woda i składniki odżywcze bogate w N2 / CO2 z pyłu podobnego do marsjańskiego wystarczają dla życia cyjanobakterii.

Tego typu systemy podtrzymywania życia, ułatwią przyszłym astronautom wytwarzanie żywności i innych zasobów w warunkach pozaziemskich.

Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency, ESA) oraz współfinansuje tę instytucję i jak widać na tym przykładzie, prowadzenie badań kosmicznych nie wymaga fizycznej obecności w kosmosie.

Zapraszamy do przeczytania artykułu.