W dniu 14 lutego 2020 roku odbyło się już po raz 14. Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa” pod tytułem „ Z miłości do klimatu”. Organizatorem Forum jest ABRYS Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Spotkanie odbyło się w ramach Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA w Poznaniu.
Spotkanie pozwoliło na swobodną wymianę informacji i poglądów o roli zieleni miejskiej i jej wpływie na zdrowie człowieka. Poruszano bardzo rozległą tematykę i wskazywano plany adaptacji miast do zmian klimatu. To właśnie na obszarach miejskich skutki zmian klimatycznych są odczuwalne szczególnie dotkliwie w ostatnich latach. Gęsta i zwarta zabudowa miejska, niedostateczna ilość powierzchni biologicznie czynnych sprawiła, że musimy poszukiwać i jak najszybciej wdrażać rozwiązania, które umożliwią adaptację miast do zmian klimatu. To tylko niektóre z wyzwań, z jakimi borykają się współczesne miasta.
Podczas spotkania podkreślano, że przyczyną większości obserwowanych w ciągu ostatnich dziesiątków lat jest działalność człowieka. W miastach powstały tzw. wyspy ciepła, a w okresie letnim dominują fale uporczywych upałów. Na terenach zieleni obserwuje się z jednej strony -susze, a z drugiej - ulewne deszcze, powodujące powodzie i podtopienia. Zabudowana przestrzeń i utwardzone nawierzchnie nie gromadzą wody opadowej. Są to wyzwania dla dzisiejszych projektantów miast, którzy powinni współpracować z architektami krajobrazu.
Inną formą zieleni, bardzo ostatnio rozpowszechnianą, są łąki kwietne. Mają duże walory estetyczne i pozytywnie wpływają na środowisko miejskie. Mogą także pomóc w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatu, w tym suszy. Ich uprawa, wbrew pozorom, nie jest łatwa i wymaga dużej wiedzy o biologii roślin.
W przyszłym roku odbędzie kolejna, tym razem już XV edycja Forum „Miejska Sztuka Ogrodowa”. Serdecznie, w imieniu Organizatorów, zapraszam !
Prof. UPP dr hab. Piotr Urbański
Dziekan
Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
fot. Fotobueno/MTP