Ogród botaniczny w Hamburgu uznał glicynię za Najbardziej Trującą Roślinę Roku 2024.
Więcej informacji w artykule: Zrezygnuj z sadzenia. Roślina jest wyjątkowo toksyczna
Ogród botaniczny w Hamburgu uznał glicynię za Najbardziej Trującą Roślinę Roku 2024.
Więcej informacji w artykule: Zrezygnuj z sadzenia. Roślina jest wyjątkowo toksyczna
Dział Rozwoju Uczelni uprzejmie informuje o możliwości składania wniosków
o stypendium naukowe Miasta Poznania dla młodych badaczy poznańskiego środowiska naukowego, przyznawanych wyróżniającym się badaczom, którzy w roku przyznania stypendiów nie ukończą 31. roku życia. Termin składania wniosków w Urzędzie Miasta Poznania upływa 31 marca 2025 r.
Podpisany i zeskanowany wniosek należy przesłać do Działu Rozwoju Uczelni
do 24 marca 2025 roku w wersji elektronicznej za pośrednictwem poczty dzial.rozwoju@up.poznan.pl z dopiskiem stypendium Miasta Poznania. Prosimy również o dołączenie do wniosku poparcia Dziekana (osobny załącznik) oraz wniosku w wersji edytowalnej (Word).
Osobą wnioskującą jest Prorektor ds. Kadr i Rozwoju Uczelni, prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz, tel. 618487015, email: dzial.rozwoju@up.poznan.pl adres: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 28, 60-637 Poznań.
Wnioski podpisane przez Prorektora ds. Kadr i Rozwoju Uczelni – prof. dr. hab. Krzysztofa Adamowicz, zostaną wysłane do Urzędu Miasta Poznania za pośrednictwem platformy ePUAP.
XIII edycja konkursu PAN na najlepszą oryginalną pracę twórczą opublikowaną w 2024 roku
13th edition of the competition for the best original creative work published in 2024
XIII edycja na najlepszą oryginalną pracę twórczą opublikowaną w roku 2024, której wiodącym autorem jest doktorant z Wielkopolski lub Ziemi Lubuskiej
Uprzejmie informujemy, że Oddział PAN w Poznaniu ogłosił XIII edycję konkursu na najlepszą oryginalną pracę twórczą opublikowaną w 2024 r., której wiodącym autorem jest doktorant z Wielkopolski lub Ziemi Lubuskiej. Konkurs ten przeprowadzony będzie w pięciu obszarach tematycznych, tożsamych z nazwami wydziałów PAN:
– nauki humanistyczne i społeczne,
– nauki biologiczne i rolnicze,
– nauki ścisłe i nauki o Ziemi,
– nauki techniczne,
– nauki medyczne.
Seminarium Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego - 15 stycznia 2025
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na pierwsze w nowym roku seminarium Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego, które odbędzie się w najbliższą środę, tj. 15 stycznia, o godz. 14:00 w sali OWALNEJ (Collegium Biologicum UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 6).
Podczas seminarium poznamy przyczyny i skutki inwazji drzew i krzewów w lasach strefy klimatu umiarkowanego, o których opowie nam dr hab. prof. ID PAN Marcin K. Dyderski z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku.
Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz Grewling
Przewodniczący Oddziału Poznańśkiego PTB
Nowe rezerwaty przyrody
(stan na 24 lutego 2025 roku)
Według informacji podanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, 4 grudnia 2024 r. Regionalny Dyrektorzy Ochrony Środowiska wydali zarządzenia ustanawiające w Polsce 53 nowe rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ponad 3 400 ha.
Są to obiekty zaproponowane przez Lasy Państwowe w ramach akcji 100 rezerwatów na 100-lecie LP – zaproponowania ochrony tych skrawków przyrody, które przetrwały 100 letnią historię Lasów Państwowych.
Uznane rezerwaty to, wg informacji RDOŚ:
Owoce i warzywa skąpane w bańkach mydlanych, aby lepiej rosły? Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii.
Spotkanie Bożonarodzeniowe Duszpasterstwa UPP
Duszpasterstwo Pracowników UPP oraz Duszpasterstwo Akademickie Poznań-Winiary
zapraszają na Spotkanie Bożonarodzeniowe z udziałem Księdza Biskupa,
w dniu 19 grudnia 2024 roku (czwartek)
14.00 - Msza Święta - kościół p.w. Św. Jana Vianney
15.00 - Spotkanie Opłatkowe - Kolegium Rungego
Szanowni Państwo
Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
serdecznie zapraszają
na Konferencję Jubileuszową z okazji 100-lecia
oraz LII Zjazd Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce:
„Przyszłość ogrodów botanicznych: adaptacja i edukacja w obliczu zmian klimatycznych”
w dniach 10-12 czerwca 2025 roku w Poznaniu
W załaczeniu przesyłam I komunikat
Sekretarz Generalny PTB
"Raport wskazuje na biologiczne cechy wirusa SARS-CoV-2, które nie występują naturalnie, w tym na obecność miejsca cięcia furyny. Zauważa dowody sugerujące pojedyncze przeniesienie wirusa na ludzi, a nie wielokrotne zdarzenia zoonotyczne.
Podkreśla również, że Wuhan – miejsce pierwszego wykrycia wirusa – jest siedzibą Instytutu Wirusologii w Wuhan (WIV), największego w Chinach laboratorium badającego wirusy SARS. " za https://www.o2.pl/zdrowie/
Od 20 listopada 2024 roku, w holu budynku Biocentrum można oglądać wystawę prac rysunkowych i malarskich studentów kierunku Architektura Krajobrazu, prowadzonego na Wydziale Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii.
Na torfowisku w Starym Stręczynie, na Lubeszczyźnie, zniszczono stanowisko wymierającego gatunku mchu - bagiennika żmijowatego (Pseudocalliergon trifarium (Brid.) Hedenäs). Prokuratura bada sprawę. Mimo sprzeciwów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wójt gminy Cyców wydał decyzję, pozwalającą na wydobycie torfu.
W dniu 8 października 2024 roku, o godzinie 12.00 w sali nr 1 im. Prof. Heleny Nieć na terenie Kolegium Zembala odbył się wykład pt. „Działalność architekta krajobrazu Petera Josepha Lennégo”, wygłoszony przez dr inż. Bożenę Łukasik z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu sklasyfikowany został w przedziale 1201–1500, najwyżej z polskich uczelni rolniczo-przyrodniczych i zajął 16. miejsce wśród wszystkich polskich uczelni, potwierdzając swoją pozycję lidera w dziedzinie nauk rolniczych i przyrodniczych.
Źródło informacji: Strona Główna UPP
Ogrodnictwo - stacjonarne II stopnia
Przewodniczący: Prof. UPP dr hab. Barbara Frąszczak
Egzaminatorzy:
Prof. UPP dr hab. Maciej Bosiacki
Dr hab. Anita Schroeter-Zakrzewska
Dr hab. Alina Kałużewicz
11 października 2024 roku (piątek), sala nr 22 KOLEGIUM ZEMBALA - Katedra Warzywnictwa
|
||||
9.45
|
Kosakowska Kinga
|
141097
|
Dr inż. Joanna Bykowska
|
Dr inż. Marcin Kolasiński
|
Godz.
|
Student
|
Nr indeksu
|
Promotor
|
Recenzent
|
10.15
|
Weronika Szofer
|
138853
|
Dr inż. Joanna Bykowska
|
Prof. UPP dr hab. Agnieszka Wilkaniec
|
W dniu 24 września 2024 roku kampus Uniwersytetu Przyrodniczego na Ogrodach odwiedzili uczniowie klasy 3 ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Swarzędzu w ramach wydarzenia towarzyszącego tegorocznej Nocy Naukowców. Uczniowie przybyli na zaproszenie pracowników Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu, którzy wraz z przedstawicielami Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa oraz Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska przygotowali dla gości szereg atrakcji.
Uprzejmie informujemy,
że wszystkie archiwalne Nekrologi i Kondolencje umieszczone zostały w katalogu Pro Memoria, w zakładce PRACOWNIK