Nowe rezerwaty przyrody

Według informacji podanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, 4 grudnia 2024 r. Regionalny Dyrektorzy Ochrony Środowiska wydali zarządzenia ustanawiające w Polsce 53 nowe rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ponad 3 400 ha. 

Są to obiekty zaproponowane przez Lasy Państwowe w ramach akcji 100 rezerwatów na 100-lecie LP – zaproponowania ochrony tych skrawków przyrody, które przetrwały 100  letnią historię Lasów Państwowych.

Uznane rezerwaty to, wg informacji RDOŚ:

Czytaj więcej...

Spotkanie Bożonarodzeniowe Duszpasterstwa UPP

Spotkanie Bożonarodzeniowe Duszpasterstwa UPP

Duszpasterstwo Pracowników UPP oraz Duszpasterstwo Akademickie Poznań-Winiary 

zapraszają na Spotkanie Bożonarodzeniowe z udziałem Księdza Biskupa,

w dniu 19 grudnia 2024 roku (czwartek)

14.00 - Msza Święta - kościół p.w. Św. Jana Vianney

15.00 - Spotkanie Opłatkowe - Kolegium Rungego

szczegóły w załączeniu >>

 

 

Konferencja Jubileuszowa - I komunikat

Konferencja Jubileuszowa I komunikat

Szanowni Państwo

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
serdecznie zapraszają
na Konferencję Jubileuszową z okazji 100-lecia
oraz LII Zjazd Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce:
„Przyszłość ogrodów botanicznych: adaptacja i edukacja w obliczu zmian klimatycznych”
w dniach 10-12 czerwca 2025 roku w Poznaniu

W załaczeniu przesyłam I komunikat

 

Sekretarz Generalny PTB

 

Komunikat nr 1

After Action Review of the COVID-19 Pandemic: The Lessons Learned and a Path Forward. [Przegląd działań po pandemii COVID-19: Wyciągnięte wnioski i droga na przyszłość]

After Action Review of the COVID-19 Pandemic: The Lessons Learned and a Path Forward (tekst raportu)

 

"Raport wskazuje na biologiczne cechy wirusa SARS-CoV-2, które nie występują naturalnie, w tym na obecność miejsca cięcia furyny. Zauważa dowody sugerujące pojedyncze przeniesienie wirusa na ludzi, a nie wielokrotne zdarzenia zoonotyczne. 

Podkreśla również, że Wuhan – miejsce pierwszego wykrycia wirusa – jest siedzibą Instytutu Wirusologii w Wuhan (WIV), największego w Chinach laboratorium badającego wirusy SARS. " za https://www.o2.pl/zdrowie/

Zniszczone stanowisko wymierającego gatunku mchu, a cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura.

Na torfowisku w Starym Stręczynie, na Lubeszczyźnie, zniszczono stanowisko wymierającego gatunku mchu - bagiennika żmijowatego (Pseudocalliergon trifarium (Brid.) Hedenäs). Prokuratura bada sprawę. Mimo sprzeciwów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wójt gminy Cyców wydał decyzję, pozwalającą na wydobycie torfu.

Więcej informacji

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w najnowszym Rankingu Times Higher Education World University Rankings 2025

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w najnowszym Rankingu Times Higher Education World University Rankings 2025

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu sklasyfikowany został w przedziale 1201–1500, najwyżej z polskich uczelni rolniczo-przyrodniczych i zajął 16. miejsce wśród wszystkich polskich uczelni, potwierdzając swoją pozycję lidera w dziedzinie nauk rolniczych i przyrodniczych.

 

Źródło informacji: Strona Główna UPP

 

 

 

Ostateczny termin dwóch egzaminów dyplomowych

Ogrodnictwo - stacjonarne II stopnia
Przewodniczący: Prof. UPP dr hab. Barbara Frąszczak
Egzaminatorzy:
Prof. UPP dr hab. Maciej Bosiacki
Dr hab. Anita Schroeter-Zakrzewska
Dr hab. Alina Kałużewicz
11 października 2024 roku (piątek), sala nr 22 KOLEGIUM ZEMBALA - Katedra Warzywnictwa
9.45
Kosakowska Kinga
141097
Dr inż. Joanna Bykowska
Dr inż. Marcin Kolasiński
 
 
 
 
KIERUNEK ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU
Studia II stopnia
Przewodniczący: Prof. UPP dr hab. Piotr Urbański
 
Grupa magisterska: Planowanie i projektowanie krajobrazu
11 października 2024 roku (piątek), sala nr 22 KOLEGIUM ZEMBALA BUD. C
Egzaminator:
Prof. UPP dr hab. inż. arch. Paweł Szumigała  
 
Godz.
Student  
Nr indeksu
Promotor
Recenzent
10.15
Weronika Szofer
138853
Dr inż. Joanna Bykowska
Prof. UPP dr hab. Agnieszka Wilkaniec

Spotkanie z uczniami klasy 3 ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Swarzędzu, w dniu 24 września 2024 roku

W dniu 24 września 2024 roku kampus Uniwersytetu Przyrodniczego na Ogrodach odwiedzili uczniowie klasy 3 ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Swarzędzu w ramach wydarzenia towarzyszącego tegorocznej Nocy Naukowców. Uczniowie przybyli na zaproszenie pracowników Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu, którzy wraz z przedstawicielami Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa oraz Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska przygotowali dla gości szereg atrakcji.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu na temat zmian klimatu i ekstremalnych zjawisk pogodowych, który poprowadził dr Adam Choryński. Nie obyło się bez intensywnej dyskusji i licznych pytań. Później, wraz z dr inż. Piotrem Czuchajem, uczniowie przespacerowali się po Ogrodzie Wrażeń mając okazję poznać, wieloma zmysłami, zgromadzone rośliny. Następnym etapem było zmierzenie się z uprawą grzybów pod nadzorem dr inż. arch. kraj. Patryka Antoszewskiego. Chętni będą mogli obserwować wzrost grzybów na przygotowanych własnoręcznie próbkach, które ze sobą zabrali. Dużo emocji wzbudziło zapoznanie się z kolekcją owadów, o której opowiedział prof. UPP dr hab. Marek Bunalski. Do mikroskopów ustawiała się kolejka, bo każdy chciał obejrzeć owada w dużym przybliżeniu. Finalnym punktem spotkania było wręczenie dyplomów uczestnictwa i przyjęcia w poczet honorowych studentów UPP, a także przekazania drobnych upominków. Po intensywnej wizycie młodzi studenci wrócili do domów – zadowoleni i uśmiechnięci. W organizacji spotkania brali udział również dr hab. inż. Iwona Pińskwar i prof. UPP dr hab. inż. Michał Krzyżaniak.

Opracował: dr Adam Choryński

Katedra Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu, Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii

 

Czytaj więcej...

Naukowcy Politechniki Gdańskiej pracują nad technologią usuwania „wiecznych chemikaliów” z wód i ścieków

Zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej uczestniczy w międzynarodowym projekcie „LIMIT”, którego celem jest opracowanie innowacyjnych technologii do usuwania mikrozanieczyszczeń z wody i ścieków, w tym toksycznych i wyjątkowo opornych na rozkład tzw. wiecznych chemikaliów. Opracowane rozwiązania mają charakteryzować się minimalnym śladem węglowym i przyczyniać się do ochrony zasobów wodnych, w tym Morza Bałtyckiego.

Więcej informacji

Studenci architektury krajobrazu UPP nagrodzeni w konkursie „Idea Miejsca Spotkań dla Osiedla Rataje na Łacinie”

Studenci architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zostali nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie „Idea Miejsca Spotkań dla Osiedla Rataje na Łacinie”. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć koncepcję miejsca spotkań dla mieszkańców osiedla Rataje na Łacinie, które nie tylko będzie estetyczne i funkcjonalne, ale również odpowie na potrzeby lokalnej społeczności, promując integrację mieszkańców oraz zrównoważony rozwój środowiska miejskiego. Studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wykazali się innowacyjnymi pomysłami oraz wysokim poziomem wiedzy, zdobywając uznanie jury i zajmując czołowe miejsca w konkursie. 

Czytaj więcej...

Miejskie ogrodnictwo (Rekrutacja od 1 czerwca do 15 września)

 

Miejskie ogrodnictwo zyskuje popularność na całym świecie. Impulsu dla jego rozwoju dostarczyła pandemia COVID-19, kiedy okazało się, że kontakt z naturą ma bezcenną wartość, szczególnie na gęsto zaludnionych terenach miejskich. Jest to trend, który niesie ze sobą szereg korzyści: zdrowotnych, środowiskowych, społecznych i urbanistycznych.

Studia mają charakter interdyscyplinarny. Realizowane będą przez doświadczonych i cenionych wykładowców z UPP oraz praktyków związanych z zielenią miejską, miejską przestrzenią publiczną i integracją społeczną.

Studia trwają dwa semestry i odbywać się będą w soboty i niedziele. Skierowane są do szerokiego grona odbiorców, od przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, poprzez administrację związaną z architekturą i zielenią w miastach, po animatorów ruchów społecznych i miejskich oraz pasjonatów ogrodnictwa.

Czytaj więcej...