Szanowni Państwo, Drodzy Organizatorzy poprzednich edycji Fascynującego Dnia Roślin,
Z przyjemnością informuję, że w maju 2024 roku oficjalnie obchodzimy już siódmą edycję międzynarodowej akcji 'Fascynujący Dzień Roślin' 2024 (FoPD 2024), która odbywa się na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (European Plant Science Organisation - EPSO https://epsoweb.org). Podobnie jak w latach poprzednich kulminacyjnym dniem jest 18. maj 2024, jednak do akcji można się przyłączyć aż do listopada bieżącego roku włącznie. Celem akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa.
Jednym ze sposobów na powstrzymanie przemysłu w nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej jest łączenie się producentów w organizacje branżowe, celem okazania wspólnego i silnego sprzeciwu wobec tych praktyk. Dlatego też grupa inicjatywna producentów wiśni postanowiła powołać do życia organizację o roboczej nazwie KRAJOWE STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW WIŚNI.
Technologie opracowywane przez Polaków pomogą w pozyskaniu wody i składników odżywczych dla aeroponicznych upraw w pozaziemskich koloniach. W projekcie naukowców z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej bierze też udział prof. Włodzimierz Breś z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, specjalista w zakresie upraw bezglebowych.
Portal money.pl zamieścił wywiad z dr. hab. Henrykiem Ratajkiewiczem na temat:
"Pestycydy w polskich owocach. Wiemy, ile trzeba zjeść, by nam zaszkodziły".
Jak donosi strona internetowa Północnokazachskiego Uniwersytetu Państwowego im. M. Kozybajewa w Pietropawłowsku, w północnym Kazachstanie, na początku kwietnia 2018 roku Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą - Pan Prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz oraz Pan prof. dr hab. Roman Hołubowicz przebywali z wizytą na tamtejszym Uniwersytecie, podczas której podpisali umowę o współpracy między naszymi uczelniami.
W dniu 8 października 2018 r. w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbyła się po raz kolejny impreza plenerowa POZNAŃSKA PYRA. Miała ona na celu między innymi przekazanie informacji dotyczących historii uprawy ziemniaków oraz sposobów ich zbioru. Ziemniaki uprawiano w Europie już w XVII wieku, jednak w Polsce na większą skalę zaczęto wykorzystywać je dopiero w XIX wieku.
W dniu 12 czerwca w Stacji Doświadczalnej naszego Wydziału odbyły się warsztaty „W Marcelinie”, zorganizowane dla uczniów liceów.
W programie miedzy innymi warsztaty: projektowe, florystyczne, okulizacja jako sposób rozmnażania drzew, szklarnia nowego typu, spacer dendrologiczny. Poniżej program warsztatów, które odbędą się 12 czerwca.
W dniach 12 - 13 maja 2018 r. w godzinach od 10.00 do 17.00 przed Palmiarnią Poznańską odbywać się będzie kiermasz „Zielony Poznań".
Pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu przygotowali warsztaty, w których mogą brać udział wszyscy zainteresowani ogrodnictwem.
Festiwal Bliżej Natury rozpocznie się 15 marca 2018 r. Ideą projektu jest skupianie środowisk: artystów, miłośników i przyjaciół sztuki, mający na celu rozpowszechnianie twórczości, promowanie piękna krajobrazu i alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
Zapraszamy szkoły średnie do skorzystania z oferty warsztatów przygotowanych przez pracowników naszego Wydziału.
W dniu 13 listopada 20017 roku (poniedziałek) o godz. 13.00, na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (Kolegium Rungego ul. Wojska Polskiego 52), odbędzie się wykład otwarty dr. Federico Morelli pt: Miasta zmieniają przyrodę, przyroda zmienia miasta (Cities changing nature and nature changing cities).
Jesień zawitała do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie w niedzielę 17 września odbył się festyn pod hasłem „Jesień w domu i zagrodzie. Retro show”.
W sobotę i niedzielę (9-10 września br.) po raz pierwszy w historii zaprezentowaliśmy nasz Wydział na XIX Dniach Ogrodnika – Targach Międzynarodowych, które odbyły się w Gołuchowie koło Kalisza.
Promocja WOAK na imprezie „Przeszłość-przyszłości. Żniwa i dożynki” w Muzeum w Szreniawie
W ostatnią niedzielę sierpnia bieżącego roku w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie odbyła się impreza plenerowa pod hasłem: „Przeszłość - przyszłości. Żniwa i dożynki”.
Zapraszamy szkoły średnie do skorzystania z oferty wykładów przygotowanych przez pracowników naszego Wydziału.