Publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pani mgr inż. Marii Pajchrowskiej

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 11 kwietnia 2019 roku  na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pani mgr inż. Marii Magdaleny Pajchrowskiej.

Obrona M.Pajchrowska1

Tytuł dysertacji brzmiał: „Funkcjonowanie i ocena stanu troficznego małych zbiorników wodnych położonych w krajobrazie otwartym gminy Dopiewo”, której Promotorem była Pani prof. dr hab. Barbara Szpakowska a Promotorem pomocniczym Pan dr inż. Dariusz Świerk - pracownicy naukowi Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu. Recenzje pracy wykonali: Pan prof. dr. hab. Ryszard Gołdyn z Zakładu Ochrony Wód, Wydziału Biologii, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Pani dr hab. Elżbieta Wilk-Woźniak, prof. IOP PAN z Zakładu Biologii Wód im. Karola Starmacha Instytutu Ochrony Przyrody, Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Przewodniczącą Komisji Doktorskiej była Pani prof. dr hab. Anna Golcz, a protokolantką Pani dr inż. arch. Agnieszka Wilkaniec. Doceniając  rangę tego dnia, wpisującego się w rok obchodów 100-lecia akademickich studiów rolniczo-leśnych, dla podkreślenia doniosłości tego wydarzenia wszyscy Członkowie Komisji Doktorskiej wystąpili w togach.

Obrona M.Pajchrowska2

Zdaniem Recenzentów podjęta problematyka badawcza jest bardzo ważna z naukowego punktu widzenia, gdyż opisuje zależności zewnątrz ekosystemalne ciągle jeszcze słabo poznanych małych zbiorników wodnych. Ma również duże znaczenie wdrożeniowe, gdyż stanowi doskonałą bazę danych wyjściowych, do zaprojektowania i wdrożenia działań zmierzających do poprawy stanu tych ekosystemów, z wykorzystaniem całego arsenału metod architektury krajobrazu, by mogły one spełniać rozliczne usługi ekosystemowe.

W opinii Recenzentów i członków Komisji rozprawa doktorska miała charakter interdyscyplinarny, pozwoliła ma uzyskanie dużej liczby wyników, które zarówno w autoreferacie jak i w merytorycznie doskonałej i bardzo dobrze skonstruowanej prezentacji multimedialnej zostały przedstawione adekwatnie do celu i hipotez badawczych. Wysoki poziom merytoryczny, swoboda wypowiedzi i poprawność językowa Doktorantki oraz umiejętność zainteresowania słuchaczy powinny stanowić wzorzec na przyszłość i dlatego szkoda, że w obronie nie brali udziału uczestnicy Studium Doktoranckiego.

Przewodnicząca Komisji Doktorskiej
prof. dr hab. Anna Golcz