Studenci architektury krajobrazu UPP nagrodzeni w konkursie „Idea Miejsca Spotkań dla Osiedla Rataje na Łacinie”

Studenci architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zostali nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie „Idea Miejsca Spotkań dla Osiedla Rataje na Łacinie”. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć koncepcję miejsca spotkań dla mieszkańców osiedla Rataje na Łacinie, które nie tylko będzie estetyczne i funkcjonalne, ale również odpowie na potrzeby lokalnej społeczności, promując integrację mieszkańców oraz zrównoważony rozwój środowiska miejskiego. Studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wykazali się innowacyjnymi pomysłami oraz wysokim poziomem wiedzy, zdobywając uznanie jury i zajmując czołowe miejsca w konkursie. 

Czytaj więcej...

Miejskie ogrodnictwo (Rekrutacja od 1 czerwca do 15 września)

 

Miejskie ogrodnictwo zyskuje popularność na całym świecie. Impulsu dla jego rozwoju dostarczyła pandemia COVID-19, kiedy okazało się, że kontakt z naturą ma bezcenną wartość, szczególnie na gęsto zaludnionych terenach miejskich. Jest to trend, który niesie ze sobą szereg korzyści: zdrowotnych, środowiskowych, społecznych i urbanistycznych.

Studia mają charakter interdyscyplinarny. Realizowane będą przez doświadczonych i cenionych wykładowców z UPP oraz praktyków związanych z zielenią miejską, miejską przestrzenią publiczną i integracją społeczną.

Studia trwają dwa semestry i odbywać się będą w soboty i niedziele. Skierowane są do szerokiego grona odbiorców, od przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, poprzez administrację związaną z architekturą i zielenią w miastach, po animatorów ruchów społecznych i miejskich oraz pasjonatów ogrodnictwa.

W ramach studiów odbywać się będą wykłady, ćwiczenia, dyskusje, zajęcia praktyczne i wyjazdy terenowe oraz realizowane będą prace projektowe. Uczestnicy studiów uzyskają wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju przestrzeni miejskiej, aspektów prawnych, ekonomicznych i społecznych środowiska miejskiego, zielono-błękitnej infrastruktury, gleboznawstwa i podłoży uprawowych, sztuki projektowania ogrodów, małej architektury ogrodowej, uprawy, pielęgnacji i ochrony roślin ozdobnych, zielarskich i jadalnych oraz grzybów.

Absolwenci będą potrafili holistycznie spojrzeć na krajobraz miasta i zrozumieć jego złożoność. Zyskają też świadomość znaczenia zieleni miejskiej dla poprawy komfortu życia oraz wiedzę na temat uprawy i zastosowania szerokiej gamy roślin ogrodniczych.

Dofinansowanie: Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z funduszy UE, informacje - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Więcej informacji:

 profil

ulotka informacyjna
zasady rekrutacji
wykaz przedmiotów
podanie o przyjęcie na studia podyplomowe
kwestionariusz osobowy
klauzula informacyjna
​​​​​​​

Pokazali polskiego ślimaka, który jest bardzo groźny. Nawet dla wilków

Karkonoski Park Narodowy opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie inwazyjnego ślimaka. Chodzi o ślinika luzytańskiego, który może stanowić zagrożenie nawet dla populacji wilków. Ten gatunek przenosi bowiem groźne nicienie, mogące pasożytować w tętnicach płucnych ssaków. Ślinik regularnie niszczy również uprawy rolnicze.

Więcej informacji

Lepsza niż zwykły trawnik. "Zielony dywan" porośnie działkę

Lepsza niż zwykły trawnik. "Zielony dywan" porośnie działkę.

Azorella trójwidlasta (Azorella trifurcata (Gaertn.) Pers.) może stanowić alternatywę dla trawnika lub pięknie wypełnić w ogrodzie puste miejsca, na które nie mamy pomysłu. Stworzy puszysty, zielony kobierzec, który z pewnością zachwyci wszystkich wokół.

Więcej informacji w artykule

Miejmy nadzieję, że Azorella trójwidlasta nie będzie kolejnym gatunkiem, który ucieknie z naszego "trawnika" do wolnej przyrody !

Fascynujący Dzień Roślin 2024 - komunikat nr 1

Szanowni Państwo, Drodzy Organizatorzy poprzednich edycji Fascynującego Dnia Roślin,

 

Z przyjemnością informuję, że w maju 2024 roku oficjalnie obchodzimy już siódmą edycję międzynarodowej akcji 'Fascynujący Dzień Roślin' 2024 (FoPD 2024), która odbywa się na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (European Plant Science Organisation - EPSO https://epsoweb.org). Podobnie jak w latach poprzednich kulminacyjnym dniem jest 18. maj 2024, jednak do akcji można się przyłączyć aż do listopada bieżącego roku włącznie. Celem akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa. 

Czytaj więcej...

Buk przewiduje pogodę... na całym kontynencie

Wiele roślin wieloletnich nie produkuje nasion regularnie. Zamiast tego, przeplatają lata, gdy nasion jest niewiele lub nie ma ich wcale, z latami, gdy nasion jest tak wiele, że uginają się pod nimi gałęzie - ustalił międzynarodowy zespół badaczy z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Nowej Zelandii, kierowany przez prof. Michała Bogdziewicza z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wyniki swoich badań zespół opisał w artykule, który właśnie ukazał się w Nature Plants https://www.nature.com/articles/s41477-024-01651-w 

Źródło: Komunikaty prasowe UAM

Przełom w leczeniu cukrzycy. Krowie mleko zamiast zastrzyków

Brązowa krowa z południowej Brazylii przeszła właśnie do historii jako pierwszy osobnik transgeniczny zdolny do wytwarzania ludzkiej insuliny w swoim mleku. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Biotechnology Journal.

Brazylijscy naukowcy wprowadzili odcinek ludzkiego DNA, który koduje proinsulinę - białko prekursorowe aktywnej formy insuliny - do jąder komórkowych 10 zarodków. Następnie wszczepiono je do macicy normalnych krów w Brazylii. Urodziło się jedno transgeniczne cielę. 

Źródło: Biotechnology Journal za Wiadomosci Wp Pliadomosci Wirtualna Polska

Zmarła śp. dr hab. Elżbieta Kozik

krzyz pogrzebowy

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 16 marca 2024 roku zmarła 

ela kozik

śp.

Dr hab. Elżbieta Kozik

 

emerytowany nauczyciel akademicki

 w Katedrze Fizjologii Roślin (dawniej w Katedrze Żywienia Roślin)

Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii (dawniej Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu)

Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Czytaj więcej...

Uroczyste Walne Zebranie Członków PTPN

13 lutego 2024 roku o godzinie 17:00 odbyło się Uroczyste Walne Zebranie Członków PTPN. Spotkanie w Sali Posiedzeń otworzył prezes PTPN, prof. UEP dr hab. Filip Kaczmarek.

Następnie nowym złonkom Towarzystwa zostały wręczone dyplomy członkowskie.

Wśród nowo przyjętych, dyplom członkowski otrzymała Pani prof. UPP dr hab. inż. Joanna Zeyland, Kierownik Katedry Biochemii i Biotechnologii, na Wydziale Rolnictwa, Ogroddnictwa i Biinżynierii UPP.

Czytaj więcej...

Zmarła śp. dr Maria Teresa Koźlicka

krzyz pogrzebowy

Maria Kozlicka 1

 

 Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 lutego 2024 roku zmarła 

śp.

Dr Maria Teresa Koźlicka 

emerytowany specjalista naukowo-techniczny w Katedrze Botaniki

na Wydziale Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii 

w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Czytaj więcej...

aktualnosci

Najbliższe terminy

Brak wydarzeń

Prace malarskie studentów AK III ROK

Zaliczenie z Technik Graficznych

Targi pracy 2018

Vw logoWOAK1