Komunikatu nr 7

Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie pogarsza się z dnia na dzień. Codziennie w Polsce notowana jest wysoka liczba zachorowań, coraz więcej osób pozostaje w izolacji, na kwarantannie lub jest objęta dozorem epidemicznym. COVID-19 nie omija również pracowników najbardziej zaangażowanych w walkę z pandemią: lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarzy, diagnostów oraz pracowników służb sanitarnych.

Czytaj więcej...

Nowy Zarząd Koła Naukowego Architektury Krajobrazu

Zarząd Koła Naukowego Architektury Krajobrazu:

Prezes KNAK - Zofia Maślińska,
Wiceprezes KNAK - Weronika Falkowska
Skarbnik KNAK - Weronika Czeska
Sekretarz KNAK - Karolina Buczyńska
 
 

Nowa technika szczepienia podnosząca żywotność roślin

Zespół badawczy, w skład którego wchodzili naukowcy z Penn State, University of Florida i małej firmy startupowej z Nebraski opracowali technologię pozwalającą roślinom na zwiększenie odporności na stres i dzięki temu na szybsze przystosowanie się do zmian swojego środowiska.

Twórcy tej technologii opracowali ją dla pomidora, ale twierdzą, że można to zrobić z każdą rośliną.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: New grafting technique yields more productive, resilient plants, crops.

Pierwsze w Polsce wewnątrzsklepowe farmy

Firma Listny cud zajmuje się uprawą roślin na farmach wertykalnych, a już niedługo w ramach współpracy z Carrefour Polska wprowadzi na polski rynek pierwsze wewnątrzsklepowe farmy. Pojawią się w dwóch największych, warszawskich galeriach handlowych.

Przejdź do artykułu

Ogólna i polowa uprawa warzyw - ważny komunikat

Zajęcia z przedmiotu Ogólna i polowa uprawa warzyw w dniu 18 października  odbędą się zgodnie z planem, czyli na Marcelinie, w warunkach polowych, w ścisłym reżimie sanitarnym, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. 

                                                                                                                                              Barbara Frąszczak

Skórka pomarańczy może służyć do odzyskania metali szlachetnych ze zużytych baterii litowo-jonowych

Naukowcy pod kierunkiem Nanyang Technological University w Singapurze (NTU Singapur) opracowali nowatorską metodę wykorzystywania odpadów ze skórki owoców do ekstrakcji i ponownego wykorzystania metali szlachetnych ze zużytych baterii litowo-jonowych w celu stworzenia nowych baterii.

Otwartym pytaniem pozostaje, czy to tylko specyfika cytrusów, czy też może taką właściwość mają także inne gatunki roślin, dlatego może warto sprawdzić.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem:

Scientists Use Fruit Peel To Turn Old Batteries Into New — ScienceDaily

Spotkanie organizacyjne w dniu 10 października 2020 r. (sala wykładowa Fizjologii Roślin ul. Wołyńska 35) odbędzie się w 2 grupach:

Uwaga! I rok architektura krajobrazu studia niestacjonarne!

Spotkanie organizacyjne w dniu 10 października 2020 r.

(sala wykładowa Fizjologii Roślin ul. Wołyńska 35) odbędzie się w  2 grupach:

  • 9.30      I grupa    zapraszamy Państwa, których nazwiska zaczynają od liter A do M
  • 11.30    II grupa    zapraszamy Państwa, których nazwiska zaczynają od liter N do Z

Przypominamy:

Podczas inauguracji otrzymacie Państwo legitymacje i złożycie Ślubowanie.

Na spotkaniu inaugurującym nowy rok akademicki prosimy o:

1)      założenie maseczek lub przyłbic

2)      zabranie swojego długopisu

3)      wizytowy ubiór

Sala przed spotkaniem z Państwem będzie zdezynfekowana, podobnie po każdej kolejnej uroczystości.

Obecność obowiązkowa !

Podany przez Państwa e-mail roku: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komunikat Rektora

Szanowni Państwo,

w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce oraz w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo zdrowotne przygotowany został komunikat z aktualnymi zasadami funkcjonowania Uczelni, który przekazuję w załączeniu.

Dla naszego wspólnego dobra zwracam się do Państwa z prośbą o odpowiedzialne potraktowanie tych zasad i  przestrzeganie zaleceń oraz stosowanie się do wytycznych wskazanych w niniejszym dokumencie. 

Z poważaniem,

(-) prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz

Treść Komunikatu Rektora

Wydziałowe Inauguracje Roku Akademickiego 2020/2021

Drodzy Państwo, Kandydaci na studia !

Przypominam, że Inauguracje roku akademickiego na kierunkach: Ogrodnictwo i Architektura krajobrazu odbędą się według planu:

10.10.2020 r., godz. 9.30 – studia niestacjonarne, kierunek Architektura krajobrazu – sala wykładowa na parterze, przy ul. Wołyńskiej 35

12.10.2020 r. studia stacjonarne, kierunek Architektura krajobrazu i kierunek Ogrodnictwo

– sala nr 1 im. Heleny Nieć, w budynku przy ul. Dąbrowskiego 159

godz. 9.00 – 10.30 – kierunek Architektura krajobrazu – pierwsza grupa - zapraszamy Państwa, których nazwiska zaczynają od liter A do L

godz. 10.45 – 12.15 - kierunek Architektura krajobrazu – druga grupa - zapraszamy Państwa, których nazwiska zaczynają od liter  Ł do Z

godz. 12.30 – 14.00 – kierunek Ogrodnictwo

24.10.2020 r., godz. 11.00 – studia niestacjonarne, kierunek Ogrodnictwo - sala wykładowa na parterze w budynku przy ul. Wołyńskiej 35

Czytaj więcej...

Rośliny wychwytujące trwale dwutlenek węgla - nowa metoda walki ze zmianami klimatu

Salk Institute for Biological Studies w Kaliforni prof. dr Joanne Chory prowadzi badania nad Arabidopsis thaliana w celu zidentyfikowania genów odpowiedzialnych za różne cechy i użycia technologii, takich jak Crispr-Cas9, aby wprowadzić je do wybranych przez siebie gatunków uprawnych. 

Efektem tego wysiłku ma być znalezienie cech, które zwiększają obecność suberyny w części korzeniowej roślin. Suberyna, główny składnik korka, jest nieprzepuszczalna dla wody i znacznie trudniejsza do rozkładu dla drobnoustrojów niż reszta biomasy i zgromadzony w niej węgiel ma szansę znacznie dłużej pozostawać w glebie.
 

Hydroponiczna uprawa warzyw w warunkach naturalnych

Interesującym przykładem hydroponicznej uprawy warzyw w warunkach naturalnych są uprawy prowadzone na nizinach Bangladeszu.

Ciekawe jest to że nie są to żadne innowacyjne metody uprawy, a jedynie powrót tamtejszej ludności do wielowiekowej tradycji.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: In the lowlands of Bangladesh, people are turning to a centuries-old form of hydroponics to keep afloat.

aktualnosci

Najbliższe terminy

Brak wydarzeń

Prace malarskie studentów AK III ROK

Zaliczenie z Technik Graficznych

Targi pracy 2018

Vw logoWOAK1