Komunikat-organizacja zajęć dydaktycznych w roku 2021-2022
Szanowni Państwo, Członkowie wspólnoty UPP,
Uprzejmie informuję, że na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki ukazał się komunikat zawierający wytyczne dla uczelni w sprawie organizacji zajęć dydaktycznych w roku akademickim 2021/2022:
W związku z powyższym, przekazuję wstępne zalecenia dotyczące organizacji procesu kształcenia w nowym roku akademickim 2021/2022:
- Zakładamy, że od 1 października br. Uczelnia wróci (co do zasady) do prowadzenia zajęć dydaktycznych w formie tradycyjnej - bezpośredniej (w siedzibie Uczelni), zgodnie z opisem zawartym w sylabusach przedmiotów. Pozostawiamy także możliwość stosowania metod i technik kształcenia na odległość, co pozwala na wykorzystanie zdobytych w ostatnim czasie doświadczeń i umiejętności wzbogacających proces kształcenia, a także pozwoli na ograniczenie kontaktu bezpośredniego w sytuacjach tego wymagających. Dotyczy to głównie zajęć o charakterze wykładowym, w dużych grupach, w szczególności wykładów z przedmiotów ogólnouczelnianych (wiedza społeczna i grupa przedmiotów społeczno-humanistycznych do wyboru).
- Sugeruję rozważenie możliwości prowadzenia w formie zdalnej części seminariów i konsultacji dla studentów.
- Decyzje o zdalnej formie nauczania powinny być podejmowane przez kierowników przedmiotów w porozumieniu z radami programowymi kierunków studiów oraz dziekanami wydziałów. Stosowne informacje powinny zostać zamieszczone w sylabusie przedmiotu, w części dotyczącej metod dydaktycznych.
- Na studiach stacjonarnych, w planie tygodniowym, w miarę możliwości zostaną wyodrębnione „dni wykładowe”, co pozwoli na uniknięcie przeplatania wykładów z ćwiczeniami, ułatwiając organizację zajęć – dotyczy to w szczególności kierunków studiów o dużej liczbie studentów.
- Na studiach niestacjonarnych, sugeruję prowadzenie w piątki, w godzinach popołudniowo-wieczornych wykładów (w formie zdalnej), co pozwoli na ograniczenie konieczności dojazdu i noclegu studentów w Poznaniu oraz ograniczy skumulowanie zajęć dydaktycznych w soboty i niedziele.
- W odniesieniu do studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia, kwestie związane z organizacją trybu zajęć w nadchodzącym roku akademickim pozostają w gestii organizatorów studiów podyplomowych, w porozumieniu z dziekanem wydziału.
Należy zaznaczyć, że w przypadku zmiany sytuacji epidemicznej i wprowadzenia ewentualnych ograniczeń na poziomie władz krajowych, organizacja zajęć będzie mogła ulec zmianie i dostosowaniu do aktualnej sytuacji. Prowadzenie zajęć w formie tradycyjnej - bezpośredniej powinno się odbywać z zachowaniem obowiązujących w danym momencie wytycznych i wymogów sanitarnych.
Prorektor ds. Studiów
prof. dr hab. Piotr Ślósarz