Na parkanie Kolegium Zembala od ulicy Dąbrowskiego zawisła niezwykła wystawa fotograficzna

 

Celem prezentowanej ekspozycji jest zaintrygowanie Państwa estetyką i nietypowym ujęciem fotografii przedstawiających obiekty botanicznych badań. Ukazane w dużym zbliżeniu rośliny, glony, grzyby i porosty wyglądają bardzo tajemniczo i często są trudne do rozpoznania. Chcąc się dowiedzieć, co jest na poszczególnych zdjęciach wystarczy kliknąć w odnośnik zamieszczony pod daną grafiką, żeby dowiedzieć się, co przedstawiają tworzące ją fotografie, a także znaleźć pełniejsze dane o działalności Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Autorką koncepcji wystawy jest Halina Galera. Grafiki stworzyła Agnieszka Rudak, wykorzystując w tym celu fotografie udostępnione przez Członków PTB.

        W 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego (PTB), pragnąc podkreślić zasługi polskich botaników dla światowej nauki oraz przypomnieć rozwój botaniki, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, oraz jej wkład w rozwój gospodarki i wpływ na nasze życie codzienne, na wniosek Towarzystwa dniu 26 listopada 2021 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Botaniki.

Pierwszym Polakiem, który dokonał ważnego dla światowej nauki odkrycia, był Michał Hieronim hr. Leszczyc-Sumiński (1820-1898). Łącząc pasje botaniczne i malarskie, odkrył i opisał jako pierwszy na świecie cykl rozwojowy paproci. Antoni Rehman (1840-1917) należał do pionierów badań roślinności Afryki Południowej. Jeszcze większy wpływ na rozwój botaniki w Polsce miał Edward Strasburger (1844-1912), wychowanek Szkoły Głównej Warszawskiej, botanik światowej sławy, twórca podstaw współczesnej cytologii roślin. Jak czytamy w Uchwale Senatu, te i inne sukcesy polskich botaników, a także potrzeba ujednolicenia badań oraz nazewnictwa po okresie zaborów spowodowały, że wkrótce po odzyskaniu niepodległości powołano PTB. Pierwszy założycielski zjazd zwołano w dniach 9-10 kwietnia 1922 r. Na siedzibę władz naczelnych Towarzystwa wyznaczono Warszawę. Postanowiono także powołać pięć oddziałów: w Krakowie, Lwowie, Poznaniu, Warszawie i Wilnie. Polskie Towarzystwo Botaniczne zalicza się zatem do jednego z najstarszych, co wymownie świadczy o jego znaczeniu, roli i pozycji w budowaniu silnej i nowoczesnej nauki polskiej.

 

Pierwszym prezesem powstałego w kwietniu 1922 r. PTB został prof. Bolesław Hryniewiecki. Dziś Stowarzyszenie liczy około tysiąca członków zwyczajnych, honorowych i wspierających. Ogólnopolskie zjazdy członków Towarzystwa odbywają się co trzy lata. PTB działa w zakresie szeroko rozumianej botaniki, włączając mykologię, lichenologię i fykologię. Jego celem jest rozwój nauk przyrodniczych, popularyzacja wiedzy botanicznej oraz powiązanie działalności naukowej z potrzebami kultury i gospodarki.

Przywołana z okazji Jubileuszu Stulecia i służąca tegorocznemu Zjazdowi za myśl przewodnią dewiza PTB „Amor plantarum nos unit – łączy nas umiłowanie roślin” jest drogowskazem także dla następnych pokoleń botaników do dalszego działania na rzecz rozwoju nauk botanicznych i ku pożytkowi całej polskiej społeczności.

Celem prezentowanej ekspozycji jest zaintrygowanie Państwa estetyką i nietypowym ujęciem fotografii przedstawiających obiekty naszych badań. Ukazane w dużym zbliżeniu rośliny, glony, grzyby i porosty wyglądają bardzo tajemniczo i często są trudne do rozpoznania. Chcąc się dowiedzieć, co jest na poszczególnych zdjęciach wystarczy kliknąć w odnośnik zamieszczony pod daną grafiką, żeby dowiedzieć się, co przedstawiają tworzące ją fotografie, a także znaleźć pełniejsze dane o działalności Towarzystwa. Autorką koncepcji wystawy jest Halina Galera. Grafiki stworzyła Agnieszka Rudak, wykorzystując w tym celu fotografie udostępnione przez Członków PTB.

            Za pomoc w realizacji wystawy serdecznie dziękuję JM Rektorowi oraz Dziekanom Wydziałów Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii oraz Leśnego i Technologii Drewna.

 

Wojciech Antkowiak

Sekretarz Sekcji Dendrologicznej PTB 

 

 1665585102730

 

1665585102750

 

1665585102768

 

Tablica S aerobiologiczna DRUK PNG A

 

Tablica S Fizjologiczna DRUK PNG A

 

Tablica S Fykologiczna DRUK PNG A

aktualnosci

Najbliższe terminy

Brak wydarzeń

Prace malarskie studentów AK III ROK

Zaliczenie z Technik Graficznych

Targi pracy 2018

Vw logoWOAK1