Komunikat nr 2 Rektora UPP z dnia 15 czerwca 2023 roku w sprawie zasad korzystania z pracy zdalnej

Komunikat nr 2

Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

z dnia 15 czerwca 2023 roku

w sprawie zasad korzystania z pracy zdalnej

1. Praca zdalna polega na wykonywaniu zajęcia całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

2. Zasady wykonywania pracy w miejscu innym niż siedziba pracodawcy określone będą w indywidualnym porozumieniu zawartym z pracownikiem lub poleceniu wykonywania pracy zdalnej.

3. W UPP dopuszcza się pracę zdalną w trybie art. 6733 Kodeksu pracy (praca zdalna okazjonalna) w wymiarze nieprzekraczającymi 24 dni w roku kalendarzowym będących dla pracownika dniami pracy, w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

4. Praca zdalna okazjonalna może być wykonywana wyłącznie na stanowiskach, na których wykonywanie obowiązków służbowych:

• nie wymaga stałej, fizycznej obecności pracownika w miejscu pracy,
  • nie jest związane z bezpośrednią obsługą interesantów, studentów lub pracowników uczelni.

5. Pracę zdalną okazjonalną wykonuje się na wniosek pracownika złożony w formie papierowej lub elektronicznej do bezpośredniego przełożonego na dwa dni przed planowanym terminem rozpoczęcia pracy w tej formie. Decyzję w sprawie wykonywania pracy zdalnej okazjonalnej udziela bezpośredni przełożony.

6. Bezpośredni przełożony ma prawo odmówić udzielenia zgody na pracę zdalną ze względu na organizację lub rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy. Pracownikowi przysługuje prawo odwołania się od tej decyzji do Rektora lub Kanclerza.

7. W przypadku pracy zdalnej okazjonalnej pracodawca nie jest obowiązany do zabezpieczenia pracownikowi:

• materiałów i narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej,
  • instalacji, konserwacji oraz serwisu narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej,
  • zwrotu kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej,
  • szkolenia i pomocy technicznej niezbędnej do wykonywania pracy zdalnej.

8. Warunkiem wyrażenia zgody na świadczenie pracy zdalnej okazjonalnej jest złożenie przez pracownika oświadczenia o posiadaniu warunków lokalowych i technicznych oraz zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

9. Pracownik wykonujący pracę zdalną okazjonalną obowiązany jest do zapoznania się z procedurą ochrony danych osobowych i zobowiązuje się do ich przestrzegania.

10. Pracodawca ma prawo przeprowadzić kontrolę w miejscu pracy zdalnej okazjonalnej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych. Kontrolę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscy wykonywania pracy zdalnej okazjonalnej w godzinach pracy pracownika.