Lepsza niż zwykły trawnik. "Zielony dywan" porośnie działkę

Lepsza niż zwykły trawnik. "Zielony dywan" porośnie działkę.

Azorella trójwidlasta (Azorella trifurcata (Gaertn.) Pers.) może stanowić alternatywę dla trawnika lub pięknie wypełnić w ogrodzie puste miejsca, na które nie mamy pomysłu. Stworzy puszysty, zielony kobierzec, który z pewnością zachwyci wszystkich wokół.

Więcej informacji w artykule

Miejmy nadzieję, że Azorella trójwidlasta nie będzie kolejnym gatunkiem, który ucieknie z naszego "trawnika" do wolnej przyrody !

Fascynujący Dzień Roślin 2024 - komunikat nr 1

Szanowni Państwo, Drodzy Organizatorzy poprzednich edycji Fascynującego Dnia Roślin,

 

Z przyjemnością informuję, że w maju 2024 roku oficjalnie obchodzimy już siódmą edycję międzynarodowej akcji 'Fascynujący Dzień Roślin' 2024 (FoPD 2024), która odbywa się na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (European Plant Science Organisation - EPSO https://epsoweb.org). Podobnie jak w latach poprzednich kulminacyjnym dniem jest 18. maj 2024, jednak do akcji można się przyłączyć aż do listopada bieżącego roku włącznie. Celem akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa. 

Czytaj więcej...

Buk przewiduje pogodę... na całym kontynencie

Wiele roślin wieloletnich nie produkuje nasion regularnie. Zamiast tego, przeplatają lata, gdy nasion jest niewiele lub nie ma ich wcale, z latami, gdy nasion jest tak wiele, że uginają się pod nimi gałęzie - ustalił międzynarodowy zespół badaczy z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Nowej Zelandii, kierowany przez prof. Michała Bogdziewicza z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wyniki swoich badań zespół opisał w artykule, który właśnie ukazał się w Nature Plants https://www.nature.com/articles/s41477-024-01651-w 

Źródło: Komunikaty prasowe UAM

Przełom w leczeniu cukrzycy. Krowie mleko zamiast zastrzyków

Brązowa krowa z południowej Brazylii przeszła właśnie do historii jako pierwszy osobnik transgeniczny zdolny do wytwarzania ludzkiej insuliny w swoim mleku. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Biotechnology Journal.

Brazylijscy naukowcy wprowadzili odcinek ludzkiego DNA, który koduje proinsulinę - białko prekursorowe aktywnej formy insuliny - do jąder komórkowych 10 zarodków. Następnie wszczepiono je do macicy normalnych krów w Brazylii. Urodziło się jedno transgeniczne cielę. 

Źródło: Biotechnology Journal za Wiadomosci Wp Pliadomosci Wirtualna Polska

Zmarła śp. dr hab. Elżbieta Kozik

krzyz pogrzebowy

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 16 marca 2024 roku zmarła 

ela kozik

śp.

Dr hab. Elżbieta Kozik

 

emerytowany nauczyciel akademicki

 w Katedrze Fizjologii Roślin (dawniej w Katedrze Żywienia Roślin)

Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii (dawniej Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu)

Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Czytaj więcej...

Uroczyste Walne Zebranie Członków PTPN

13 lutego 2024 roku o godzinie 17:00 odbyło się Uroczyste Walne Zebranie Członków PTPN. Spotkanie w Sali Posiedzeń otworzył prezes PTPN, prof. UEP dr hab. Filip Kaczmarek.

Następnie nowym złonkom Towarzystwa zostały wręczone dyplomy członkowskie.

Wśród nowo przyjętych, dyplom członkowski otrzymała Pani prof. UPP dr hab. inż. Joanna Zeyland, Kierownik Katedry Biochemii i Biotechnologii, na Wydziale Rolnictwa, Ogroddnictwa i Biinżynierii UPP.

Czytaj więcej...

Zmarła śp. dr Maria Teresa Koźlicka

krzyz pogrzebowy

Maria Kozlicka 1

 

 Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 lutego 2024 roku zmarła 

śp.

Dr Maria Teresa Koźlicka 

emerytowany specjalista naukowo-techniczny w Katedrze Botaniki

na Wydziale Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii 

w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Czytaj więcej...

Lykopodiofity Polski Lycopodiales, Selaginellales, Isoëtales

 

Ukazało się wydanie cyfrowe: 

"Lykopodiofity Polski Lycopodiales, Selaginellales, Isoëtales" pod redakcją  Ewa Szczęśniak Edyta M. Gola Elżbieta Zenkteler. Monographiae Botanicae 110  

Publikacja jest dostępna pod adresem: 

https://pbsociety.org.pl/journals/index.php/mb/issue/view/704/showToc  

 

Istnieje możliwość zakupu wydania drukowanego, książka w kolorze, oprawa miękka, format A-4 ze spadami, papier: kreda matowa.

Cena pozycji będzie zależała od nakładu: przy niskim nakładzie 100 zł, przy wyższym 80 zł. 

Osoby zainteresowane  zakupem wersji drukowanej proszone są o informację do 23.02.2024 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

To warzywo jest trujące. Kiedy trwa sezon, Polacy jedzą je kilogramami

W 2024 roku Ogród Botaniczny w Hamburgu przeprowadził specjalny konkurs na najbardziej trujące rośliny. Pierwsze, niechlubne miejsce zajęła wisteria a drugie, szparagi lekarskie. 

Mimo, że szparagi są niskokaloryczne, bogate w witaminy i minerały, a także posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Jednak, jak się okazuje, może również stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Szparagi mają tendencję do absorbowania szkodliwych substancji z gleby. Wśród nich znajdują się m.in. pestycydy, chlorany i metale ciężkie, takie jak kadm. Niestety takie związki w większych dawkach mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia i negatywnie wpływać na układ oddechowy, wątrobę czy nerki.

Więcej informacji

 

Współpraca Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP z Zarządem Zieleni Miejskiej dla zrównoważonego rozwoju

Współpraca Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP z Zarządem Zieleni Miejskiej dla zrównoważonego rozwoju 

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP kładzie nacisk na ścisłą współpracę z otoczeniem gospodarczym. Ten rozwój ma się odbywać poprzez powiązanie tematyki prowadzonych badań naukowych i programów kształcenia z realnymi potrzebami instytucji gospodarczych i jednostek samorządowych. W tym kontekście 19 stycznia br. podpisana została umowa z Zarządem Zieleni Miejskiej. 

Więcej informacji

Researchers: Fragrant allure of live Christmas trees can affect indoor air quality [Naukowcy: Pachnący urok żywych choinek może wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach]

Dec. 22 (UPI) -- Live Christmas trees can affect indoor air quality, which for a small percentage of people leads to watery eyes and noses, new research found. Researchers at the National Institute of Standards and Technology published a study Friday to determine the effect of compounds emitted by live Christmas trees on indoor air quality.

[22 grudnia (UPI) — Nowe badania wykazały, że żywe choinki mogą wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach, co u niewielkiego odsetka ludzi powoduje łzawienie oczu i nosa. Naukowcy z Narodowego Instytutu Standardów i Technologii opublikowali w piątek badanie mające na celu określenie wpływu związków emitowanych przez żywe choinki na jakość powietrza w pomieszczeniach.] 

Źródło: Live Christmas Trees Affect Indoor Air Chemistry, NIST Researchers Find

 

 

 

Pozyskiwanie wody z powietrza w oparciu o superhigroskopijne porowate żele z jednoczesną adsorpcją-desorpcją

W czasopiśmie Applied Physics Reviews (doi: 10.1063/5.0160682) ukazał się artykuł pt. Daytime air–water harvesting based on super hygroscopic porous gels with simultaneous adsorption–desorption [Dzienne pozyskiwanie powietrza i wody w oparciu o superhigroskopijne porowate żele z jednoczesną adsorpcją-desorpcją]. 

Autorzy wykorzystując superhigroskopijny żel, stworzyli urządzenie zasilane energią słoneczną, w którym jeden kilogram suchego żelu jest w stanie zaadsorbować 1,18 kg wody w suchym środowisku atmosferycznym, a nawet do 6,4 kg w środowisku o wysokiej wilgotności.

źródło: Applied Physics Reviews (doi: 10.1063/5.0160682)

Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu "Gardenia" 2023

"Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu "Gardenia" 2023 są już za nami! Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasze Koło Naukowe Architektury Krajobrazu (KNAK) wygrało nagrodę główną i nagrodę specjalną w konkursie "Inspiracje-Aranżacje" organizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów (OSTO). 

 

Do konkursu, z samego Koła Naukowego zostało zgłoszonych aż pięć propozycji projektów, z czego projekt "Angielski luz" autorstwa Marianny Ordon, Gabrieli Nowakowskiej i Weroniki Walkusz zakwalifikował się do II etapu konkursu, czyli realizacji aranżacji podczas Międzynarodowych Targów, które odbywały się w dniach 23-25.11.2023 r. 

 

Czytaj więcej...

aktualnosci

Najbliższe terminy

Brak wydarzeń

Prace malarskie studentów AK III ROK

Zaliczenie z Technik Graficznych

Targi pracy 2018

Vw logoWOAK1